Zlato (oz) / USD
2 049,01
0,91 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nikdo v roce 2024 neočekává pokles ceny zlata

V uplynulých dvou týdnech se na internetu objevilo velké množství prognóz ohledně cen zlata v letošním roce. Většina z nich vyslovuje podporu růstu ceny zlata a uvádí i stejné důvody: Pokračující geopolitické napětí a snížení úrokových sazeb většiny hlavních centrálních bank včetně té americké (Fed).

Pokud zlato dokáže uzavírat denní obchodování nad historickým maximem kolem 2 072 dolarů, podtrhne tím býčí scénář pro zlato, domnívají se experti Saxo Bank. Ilustrační foto: iStock

Podle agentury Bloomberg očekávají velké banky a instituce v roce 2024 průměrnou cenu zlata mezi 1 950 a 2 200 dolary za unci. Konkrétně investiční banka JPMorgan předpovídá, že cena zlata bude v letošním roce v průměru 2 175 dolarů za unci.

Další bankovní obr z USA, Morgan Stanley, očekává průměrnou cenu zlata 2 019 dolarů za unci. Jeho experti navíc připomínají, že při očekávaných čtyřech poklesech úrokových sazeb Fedu mezi červnem a rokem 2025 o 200 bodů stoupne cena zlata asi o deset procent.

PSALI JSME: Předpověď: Unce zlata bude za rok stát 2 342 dolarů

„Když se podíváme do roku 1990, zlato bylo 30 dní po prvním snížení sazeb v průměru o šest procent dražší. Další pokles reálných výnosů o 100 bazických bodů v současné době implikuje přibližně dalších pět procent nahoru i bez zohlednění velkých nákupů centrálních bank,“ cituje analytiky této banky portál Citi Index.

S nejskromnějším odhadem přichází americká centrální banka Fed. Podle webu Economies.com vzhledem k tomu, že letos začne snižovat úrokové sazby, cena zlata sice poroste, ale v roce 2024 bude v průměru jen 1 975 dolarů za unci. Největší švýcarská banka UBS naopak očekává, že cena zlata dosáhne do konce roku rekordu 2 150 dolarů, jakmile se začnou snižovat úrokové sazby v USA.

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

Americká velkobanka Wells Fargo spravující majetek za 1,7 bilionu dolarů vzhledem k tomu, že ekonomika zpomaluje, očekává se, že cena drahého kovu se na začátku roku 2024 ustálí, než se do konce roku vyšplhá na téměř 2 200 dolarů za unci.

Philip Petursson, hlavní analytik kanadského investičního fondu IG Wealth Management, který spravuje majetek v hodnotě 262 miliard amerických dolarů, v podcastu agentury Bloomberg říká: „Zlato je podhodnocené, mohlo by dosáhnout na 2 400 dolarů.“

PSALI JSME: Wells Fargo vidí obchodování se zlatem až za 2 200 dolarů

Dánská Saxo Bank dedukuje, že pokud zlato dokáže uzavírat denní obchodování nad historickým maximem kolem 2 072 dolarů, podtrhne tím býčí scénář pro zlato. „Denní uzavření nad 2 072 pravděpodobně vytlačí zlato na nová maxima. Střednědobě by mohlo přesunout cenný kov na projekci až 2 193 možná i na horní projekci 2 231 dolarů za unci.

„V prvním prosincovém týdnu roku 2023 se ceny zlata dotkly nového rekordního maxima 2 150 dolarů a poté se dobře držela nad 2 000 dolary. Aby ceny překonaly tuto úroveň, bylo potřeba mnoho pozitivních zpráv, následných nákupů a obav. Jakmile se to stane, je možné, že se býci nezastaví dříve než 2 300 dolarech,“ uvádí scénář největší indické rafinerie zlata Augmont.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato