A není to jediná anomálie. Když dolar roste, je to obvykle špatné znamení pro žlutý kov. Tím spíš, že naděje na snížení úrokových sazeb v Americe se vytratila. Mezi úrokovými sazbami a zlatem je obvykle silný negativní vztah, ale zlato si vede dobře i když dolarové vládní dluhopisy s pevnou sazbou jsou blízko nejvyšší úrovně za posledních 14 let.
„Výkonnost zlata za posledních několik týdnů vyvolává mnoho otázek, z nichž nejzásadnější je, zda existuje něco, o čem nevíme,“ ptá se Joni Tevesová z investiční banky UBS.
„Odpověď může být v Číně. Mezi cenou zlata v Londýně a v Šanghaji existuje velký rozdíl, asi 50 dolarů za unci. Finanční blogger, který vystupuje pod jménem Doomberg, nedávno naznačoval, že čistým efektem této skutečnosti je povzbudit zlato k přemístění do Číny.“
PSALI JSME: Ještě nikdy nebylo zlato v českých korunách tak drahé jako nyní
To se děje, když USA a další západní vůdci debatují o tom, zda zabavit zmrazené rezervy ruské centrální banky. Říká se, že některé velké země se snaží dostat mimo západní finanční systém, jmenovitě, nikoli však výhradně, Čína a Rusko. Skoro čtvrtina centrálních bank podle průzkumu lobbistické organizace WGC plánuje během příštích 12 měsíců navýšit své rezervy zlata.
Geopolitické otřesy nejen mezi Ruskem a Ukrajinou, ale také v Izraeli a Gaze, jsou možná dalším důvodem, proč se investoři zdráhají spekulovat na propad zlata. A je tu také otázka fyzické poptávky.
„Indická ekonomika, jedna z nejrychleji rostoucích na světě, by v očekávání normálního monzunového období mohla zvýšit poptávku po zlatě v indických venkovských oblastech,“ spekuluje Tevesová. „Po lunárních novoročních svátcích v Číně byla také poptávka ve vyšší, než se očekávalo,“ dodala analytička švýcarské banky.
PSALI JSME: Deník čínských komunistů podpořil zlatou horečku
„Myslím, že velká část poptávky pochází z papírového trhu. Je jen spekulativní,“ oponuje na stránkách agentury Reuters Michael Widmer, šéfanalytik kovů v Bank of America. „Vždy jste měli dobrou podporu ze strany čínských nákupů a nákupů centrálních bank. Ale to nikdy nestačilo na to, aby se ceny dostaly tak vysoko.“
„Myslím si, že důležitou metrikou je maloobchodní poptávka. Drobní investoři čekají na první snížení sazeb, aby se pak vrhli na trh,“ dodal Widmer s tím, že předpokládaným cílem Bank of America je 2 400 dolarů za unci v letošním roce.
Tevesová však říká, že za záhadným vzestupem zlata může být kombinace faktorů. „Možná, že odpovědí na tuto otázku je působení několika faktorů společně. Možná jsou to nákupy některých oficiálních sektorů a fyzická poptávka, která je silnější, než si myslíme.“
PSALI JSME: Divoká karta Citi: 3 000 dolarů za unci zlata
(rek)