Zlato (oz) / USD
2 031,44
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deník čínských komunistů podpořil zlatou horečku

Na určitý čas zlato v Číně ztratilo popularitu, když se spotřebitelé obrátili na diamanty a jiné drahokamy. Nyní ale vzácný kov znovu získal svůj ztracený třpyt, protože v Číně se šíří nová zlatá horečka – především u mladší populace.

Číňané, zejména mladší generace, přijímají zlato s menšími výkyvy a nižšími riziky jako bezpečnou investici. Ilustrační foto: iStock

Podle China Gold Association dosáhla v roce 2023 národní spotřeba zlata téměř 1 090 tun, což představuje meziroční nárůst o 8,78 procenta. Zhruba stejné množství zlata nakoupily všechny centrální banky světa dohromady. Z celkové spotřeby to bylo ve zlatých špercích 706,5 tuny, ve slitcích a mincích 299,6 tuny, meziročně o 15,7 procenta víc.

Hlavní hnací silou spotřeby zlata se podle komunistického deníku People’s Daily Online stala mladá populace ve věku 25 až 34 let, jejíž podíl se loni zvýšil z 16 na 59 procent. V budoucnu se k novým velkým kupcům zlata mají přidat i spotřebitelé do 25 let. Za rostoucí poptávkou po zlatě mezi čínskou mládeží hrají roli různé faktory.

PSALI JSME: Rok zlatých rekordů i v Číně

Na jedné straně, jak se znovu objevuje fenomén China Chic, kdy se klenotníci snaží vytvářet módnější zlaté šperky z tradiční čínské estetiky a kulturních prvků, které přitahují stále víc mladých. Na straně druhé mladí Číňané častěji vidí zlato i jako investiční komoditu díky relativně býčímu výkonu zlata na kapitálovém trhu v posledních letech.

„Číňané, zejména mladší generace, přijímají zlato s menšími výkyvy a nižšími riziky jako bezpečnou investici. Podlé údajů šanghajské burzy cena zlata s čistotou 99,99 procenta nebo vyšší uzavřela na konci roku 2023 o 16,69 procenta výš, než byla otevírací cena na začátku roku.“

V pobočce Agricultural Bank of China v Kuej-čou od roku 2021 objem prodeje investičních zlatých produktů zvýšil z asi 27,5 milionu juanů v roce 2022 a asi 62,9 milionu juanů v roce 2023. Aby banka vyhověla trendu zájmu mladých o zlato, koncem roku 2023 uvedla na trh slitky v nízké gramáži, aby ho zpřístupnila i těm, kteří mají omezený rozpočet.

PSALI JSME: Číňané v roce 2023 koupili víc zlata, než jejich z řetězu utržená centrální banka

„Podle současného výkonu trhu je cena zlata relativně stabilní a může pokračovat v růstu. Nákup zlata je nyní lepší investiční kanál,“ řekl People’s Daily Online jeden ze zákazníků Liou Liang-chuej. „Přestože je mu teprve 23 let a má za sebou jen rok práce, už má silný smysl pro řízení financí,“ dodává čínský stranický deník.

V posledních letech došlo ke strukturálnímu posunu v motivaci ke konzumaci zlata. Mladší generace má silnou koncepci investic a finančního řízení a obrací se ke zlatu kvůli zachování hodnoty a nízkým rizikovým atributům, což zvyšuje popularitu zlata, uzavírá People’s Daily Online, který se chlubí tím, že je lídrem zpravodajství o generálním tajemníkovi Si Ťin-pchingovi a propagace jeho myšlenek Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými charakteristikami, což považuje za svůj nejvyšší politický úkol.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

(rek)

Další z kategorie Zlato