Zlato (oz) / USD
2 155,54
1,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Divoká karta Citi: 3 000 dolarů za unci zlata

Vypadá to jako začarovaná spirála. Každý pokles ceny zlata jakoby vytvářel příležitost k dalším nákupům, protože všichni vidí, kam až se cena může vyšplhat. Spotová cena zlata totiž dosáhla nového světového rekordu 2 141,70 dolaru za unci. A tak se spekuluje, co bude následovat a který bacil za zlatou horečku může.

Analytikové Citi dali 25% pravděpodobnost tomu, že zlato dosáhne v druhém pololetí v průměru rekordních 2 300 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Agentura Bloomberg uvedla, že cena zlata by mohla růst kvůli riziku korekce na akciových trzích, zejména když některé hlavní indexy jako Nikkei, S&P 500 a Nasdaq, tažené technologickými akciemi souvisejícími s umělou inteligencí, dosáhly nových výšin.

A investoři už přemýšlejí, jak daleko mohou takové akcie zajít, než to praskne. Někteří údajně právě proto shromažďují zlato, aby diverzifikovali portfolia bezpečnými aktivy.

Portál Money Metals pod titulkem „Bidenova hrozba zabavení ruských aktiv posílá zlato na historická maxima“ zase přišel s domněnkou, že za zlatým skokem může být i v Kongresu projednávaný návrh zákona, který by USA opravňoval zabavit dolarová aktiva Centrální banky Ruska. Ne kvůli asi sto milionům dolarů, které Rusové v amerických dluhopisech ještě mají, ale kvůli precedentu, jenž některé státy povzbuzuje k nákupům zlata.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Nepropásněte šanci. Zlato bude ještě dražší

Nyní, když zlato dosáhlo nových maxim, obchodníci a investoři se podle Finance Magnates ptají, jak daleko to může zajít. V lednu analytici JP Morgan předpověděli, že cena zlata by mohla do konce roku vzrůst na 2 175 dolarů za unci a v roce 2025 až na 2 300 dolarů.

Švýcarská banka UBS také prognózuje, že cena zlata vzroste, pokud Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) začne snižovat úrokové sazby, protože tím zřejmě sníží hodnotu dolaru a zvýší přitažlivost zlata jako nízkorizikové investice. V únoru UBS předpovídala, že cena zlata dosáhne do konce letošního roku 2 200 dolarů za unci.

„Pro experty Wisdom Tree cenu zlata podporuje geopolitický stres a bude to tak i v roce 2024, zejména kvůli napětí v Rudém moři (od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem zlato zdražilo o 300 dolarů) a nabitému volebnímu roku.

PSALI JSME: Jakou cenu zlata předvídá umělá inteligence

To asi vytlačí poptávku malých i velkých investorů vysoko. Burzovní fond spravující asi 100 miliard dolarů očekává, že zlato něco ze svých zisků vrátí, pokud představitelé Fedu odmítnou snížení sazeb, ale zároveň, že cena vzroste, jakmile bude v kalendáři Fedu jasno.“

Již v únoru analytici amerického finančního domu Citi prohlásili, že cena zlata by mohla do poloviny roku 2025 dokonce dosáhnout 3 000 dolarů, zvláště když se zdá, že nákupy zlata centrálními bankami už osm po sobě jdoucích měsíců neklesají. Během ledna přidaly dalších 39 tun do globálních rezerv a je pravděpodobné, že v nákupech budou pokračovat.

Zpravodajský kanál CNBC cituje čerstvou pondělní poznámku analytiků Citi, kteří dali 25% pravděpodobnost tomu, že zlato dosáhne v druhém pololetí v průměru rekordních 2 300 dolarů za unci, byť i hlavní odhad 2 150 dolarů by byl rekordní. Ale hlavně zopakovali svou „divokou kartu“ 3 000 dolarů během příštích 12 až 16 měsíců.

PSALI JSME: Citi Bank: Unci zlata za 3 000 dolarů nelze zcela vyloučit

(rek)

Další z kategorie Zlato