Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tisíce zlatých mincí ve ztracené lodi

Nález lodi, která zmizela před pěti sty lety a byla nalezena v poušti jihozápadní Afriky se zlatými mincemi na palubě, je jedním z nejzajímavějších archeologických nálezů posledních let. Bom Jesus bylo portugalské plavidlo, které vyplulo z Lisabonu v pátek 7. března 1533. Jeho další osud byl neznámý až do roku 2008, kdy byly jeho pozůstatky objeveny v poušti na pobřeží Namibie.

Spekuluje se, že loď Bom Jesus se potopila, když se v bouři u pobřeží Namibie přiblížila příliš blízko ke břehu, což způsobilo, že trup lodi narazil do skály, naklonil se, čímž došlo k převrácení plavidla. Ilustrační foto: Wikipedia, Rijksmuseum, Amsterdam

Když se loď v prudké bouři potopila, byla na cestě do Indie obtěžkána vzácným pokladem. Na Bom Jesus byly objeveny dva tisíce zlatých mincí a desítky tisíc liber (libra = 0,45 kg, pozn. aut.) měděných ingotů, vše téměř neporušené. Výzkumníci se domnívají, že loď měla namířeno do západní Indie kolem jižního cípu Afriky, což byla běžná trasa pro portugalské lodě, jež vozily podobný náklad.

„Spekuluje se, že Bom Jesus se potopil, když se v bouři u pobřeží Namibie přiblížil příliš blízko ke břehu, což způsobilo, že trup lodi narazil do skály, naklonil se, čímž došlo k převrácení plavidla. Jak pobřežní vody opadaly, Bom Jesus postupně zanášel písek,“ píše Greek Reporter.

PSALI JSME: Potopená loď roztrousila poklady po kilometrech mořského dna

„Nalezení vraku lodi nebylo překvapivé, protože tamní pobřeží je bouřemi proslulé. Ze stavu, ve kterém byla loď nalezena, vyplývá, že bouře, v níž koráb ztroskotal byla zvláště prudká, byť nepřítomnost lidských ostatků (kromě několika roztroušených úlomků kostí) naznačuje, že většina posádky buď přežila, nebo se utopila v moři.“

Po objevení vraku a měsících kopání byla nalezena truhla naložená zlatem, přičemž mince dokládají, že skutečně pocházejí z portugalské lodi, která se od roku 1533 pohřešovala. Bylo objeveno bronzové nádobí a úzké kovové roury, původně malorážní děla. Byla nalezena i mušketa, jejíž stáří se rovněž odhaduje na 500 let. Našel se také kompas, meče, astronomické přístroje i stříbrné mince.

PSALI JSME: Španělský Titanik si vzal s sebou i své zlaté tajemství (1.)

„I když je o historii samotné lodě málo známo, spekuluje se, že byla součástí novější třídy námořních plavidel, která byla větší, efektivnější a odolnější než předchozí portugalské a španělské flotily té doby, což umožňovalo delší dálkové výpravy.“

Dnes je Bom Jesus nejstarším známým a nejcennějším vrakem, který byl kdy objeven u západního pobřeží subsaharské Afriky. Oblast, kde byla loď nalezena, se kdysi nazývala Sperrgebiet, neboli „zakázané území“, což je odkaz na dobu, kdy se stovky německých prospektorů vydávaly do tohoto regionu hledat diamanty.

„Místo nálezu lodi je dodnes střeženo vládou a společností DeBeers, která v oblasti těží diamanty. Jeho přesné umístění nebylo zveřejněno. Okolí stále ještě prohledává jen omezený počet osob a zatím není jasné, co bude s vrakem dál. Nápad na muzeum již padl, ale teprve se uvidí, zda k jeho realizaci dojde,“ uvedla televize CNN.

PSALI JSME: Nezdolná dvojice nadále pase po konfederačním zlatě v jezeře

(rek)

Další z kategorie Zlato