Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Potopená loď roztrousila poklady po kilometrech mořského dna

Španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas (Zázračná madona) se potopila na západní straně souostroví Malé Bahamy, v místech vzdálených více než 70 kilometrů od pevniny. Poklady, které vezla, i kusy vraku se však podle listu The Guardian našly na trase dlouhé více než třináct kilometrů.

Mezi nalezenými skvosty nelze přehlédnout zlatý řetěz s motivy rozet nebo zlatý přívěsek se svatojakubským křížem a kamenem zvaným bezoár. Foto: Brendan Chavez – Allen Exploration

Náklad na palubě galeony byl tak bohatý, a to včetně zlata, že se jej lidé pokoušeli vyzvednout hned několikrát od poloviny 17. století, kdy loď skončila na mořském dně. Až nyní se však společnosti Allen Exploration, v níž pracují bahamští a američtí podmořští archeologové a potápěči, podařilo získat aspoň část v oceánu pohřbených cenností.

Hledači získali také řadu běžných předmětů, jako jsou železné spojovací prvky, které kdysi držely pohromadě trup lodi, jakož i železné kroužky a kolíky z lanoví, Z moře vylovili rovněž doklady o stravování na palubě (misky na olivy, čínské a mexické talíře, pozn. aut.) či osobní věci, včetně prstenu s perlou a stříbrného jílce meče.

Sean Kingsley, britský mořský archeolog a redaktor časopisu Wreckwatch, to označil za „úspěšnou archeologickou operaci“ připomínající hledání jehly v kupě sena, protože roztroušené klenoty i trosky lodi odkryli hledači pod nánosem písku, „uprostřed ničeho“.

PSALI JSME: Nejcennější poklad všech dob

Nálezy naznačují, že cennosti mířily k bohatým aristokratům, ne-li rovnou ke královské rodině. Mezi skvosty nelze přehlédnout zlatý řetěz s motivy rozet nebo zlatý přívěsek se svatojakubským křížem a kamenem zvaným bezoár, v Evropě ceněný pro léčivé účinky. Má tvar mušle, což je symbol, který používali poutníci konající cestu do Santiaga de Compostela.

Další přívěsek, svatojakubský kříž, zdobí velký oválný smaragd, který lemuje dvanáct malých čtvercových smaragdů. Zřejmě jde o symbol Krista a dvanácti apoštolů.

„Když jsme uchopili poprvé do rukou oválný zlatý přívěsek se smaragdy, zatajil se mi dech. Mám větší vztah k nálezům z každodenního života než k mincím a šperkům, ale tyto nálezy spojují oba světy. Přívěsek mě fascinuje, když ho držím v ruce a přemýšlím o jeho historii. Považuji za zázrak, jak tyto drobné předměty přežily v drsných vodách, i to, jak se nám je podařilo najít,“ řekl Carl Allen, zakladatel společnosti, která loď zkoumala.

PSALI JSME: Nezdolná dvojice nadále pase po konfederačním zlatě v jezeře

Galeona, pojmenovaná po „zázračné“ soše Panny Marie ze 13. století umístěné v madridském klášteře, plula ve flotile mířící z Havany do Španělska. Kromě pokladů vezla královské i soukromé zásilky, bohatý náklad zachráněný z jiné španělské lodi, která ztroskotala u Ekvádoru, a také kontraband. Patřily k němu smaragdy a ametysty vytěžené v Kolumbii, které nebyly zapsány do hlášení o nákladu lodi.

Nuestra Señora de las Maravillas se potopila kolem půlnoci 4. ledna 1656 v důsledku navigační chyby, kvůli níž narazila na útes. Z asi 650 lidí na palubě jich přežilo jen 45. Mnohé z těch, kdo nepřežili, sežrali žraloci.

Všechny vraky v bahamských vodách jsou majetkem tamní vlády. Společnost Allen Exploration sponzoruje Bahamské námořní muzeum, které bude otevřeno osmého srpna ve Freeportu. Tam zamíří i nálezy z potopené galeony.

PSALI JSME: Ruský vrak se zlatem v podpalubí?

(plk)

Další z kategorie Zlato