Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nezdolná dvojice nadále pase po konfederačním zlatě v jezeře

Ačkoli je až dosud provází série nezdarů, dva vytrvalí až umanutí hledači zlatého pokladu chystají na jaro další výpravu. Nepochybují o tom, že tentokrát na dně Michiganského jezera, jednoho z pěti Velkých jezer Severní Ameriky, ztracené zlato zaručeně objeví.

Příběh zlatého pokladu v Michiganském jezeře sahá až do doby americké občanské války, která od roku 1861 na čtyři roky rozdělila zemi na severní a jižní státy. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Chvíli jsme dávali dohromady peníze. A pak jsme se připravili do nejmenších podrobností. Nechci prozrazovat víc, než je nebytně nutné. Řeknu tudíž jen, že pro vyhodnocení dostupných dat jsme použili dokonce i algoritmy, abychom se ujistili, že pravděpodobnost bude nejvyšší možná,“ řekl listu The Boston Globe Frederick J. Monroe, jenž spolu s Kevinem Dykstrou pátrání nikdy nevzdal.

Jak to vlastně bylo s lupem Jižanů

Příběh zlatého pokladu v Michiganském jezeře sahá až do doby americké občanské války, která od roku 1861 na čtyři roky rozdělila zemi na severní a jižní státy. V roce 1865 prý vojáci z Michiganu, který tehdy patřil k severním státům, vypátrali Jeffersona Davise, prezidenta Konfederace. Chtěl uprchnout ze země, avšak oni ho zastavili. Zabavili mu cenné věci a vlakem je propašovali na sever.

Legenda praví, že Seveřané se později vlaku zbavili, aby zahladili stopy. Jeden z vagonů vlaku, jenž převážel zlato v hodnotě více než dvou milionů dolarů (dnešní hodnota 142 miliony dolarů, pozn. aut.), se přitom údajně nedopatřením ocitl na dně Michiganského jezera.

PSALI JSME: FBI hledá v lesích zlatý poklad z občanské války

Monroe se o potopeném pokladu poprvé dozvěděl od svého přítele. Jeho dědeček slyšel příběh o muži, který na smrtelné posteli vyprávěl o ztraceném zlatě prostřednictvím strážce majáku. Byl to George Alexander Abbott, bývalý šéf Hackley National Bank, který zemřel v roce 1921 v Muskegonu ve státě Michigan.

Všeobecně se ví, že ve druhé polovině 19. století se nákladní vozy z trajektů plujících přes Michiganské jezero shazovaly, aby se při špatném počasí lodi odlehčilo. „Proč by bedny, které vypadaly jako kterékoli jiné, nesvrhla posádka lodi přes palubu. Uvědomme si, že ani v nejmenším netušila, jaký drahocenný náklad tentokrát převáží,“ dodal Dykstra.

Pronikli do TV a do počítačové hry

Pro Monroea a jeho kolegu Kevina Dykstru je to dostatečný důkaz. Dlouhé roky hledají oba dobrodruzi na dně jezera vzácný vůz. Musí však být trpěliví, protože kvůli velmi nepříznivým klimatickým podmínkám během roku mohou v jezeře hledat pouze v létě.

PSALI JSME: Američané vystaví největší ztracený zlatý poklad v dějinách

V prosinci 2014 se oba hledači pokladů konečně dostali na titulní stránky novin po celém světě, když oznámili, že na dně Michiganského jezera našli vrak lodi. Říkalo se, že jde plavidlo Le Griffon. Monroe a Dykstra údajně vrak objevili již v roce 2011, ale s oznámením novinky chtěli počkat, dokud nebudou moci společně s odborníky provést další průzkum lodi.

Při hledání vlakového vozu se zkušený potápěč Dykstra spolu s bratrem rozhodli vydat do hlubších částí jezera. Najednou se na jejich sonarovém zařízení objevil velký obraz, který vypadal jako loď. A skutečně, v hloubce asi 36 metrů našli téměř dokonale zachovalý vrak lodi.

Následovalo trpké zklamání: Nenarazili na Le Griffon, natož na cokoli, co by souviselo se zlatem. Byl to potopený remorkér, jeden z mnoha. To však dvojici odhodlaných hledačů pokladu nezabránilo vystupovat v dokumentárním TV seriálu s názvem Michiganské jezero – prokletí a legenda a proniknout dokonce do počítačové hry.

PSALI JSME: Hollywood se ujme příběhu vraku z pouště plného zlata

(plk)

Další z kategorie Zlato