Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko postaví v Mali rafinerii zlata

Ghana, Burkina Faso a Mali téměř zároveň oznámily výstavbu vlastních rafinerií zlata. Burkinská vláda vedená vojenskou juntou výstavbu první rafinerie zlata v zemi již zahájila. Rafinerie bude mít kapacitu kolem 400 kilogramů zlata za den, první 22karátové zlaté cihly (91,6 podílu zlata ve slitině – pozn. red.) mají opustit rafinerii za 11 měsíců.

Vztahy mezi Mali a Ruskem v posledních letech posílily, zejména po převratu z května 2021 a stažení francouzských sil o rok později. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Už nepřipadá v úvahu, že bychom zlato odváželi k rafinaci do zahraničí. Zušlechtíme ho na místě, protože známe skutečný obsah zlata, které se uvolní,“ řekl vojenský vůdce Burkiny Faso Ibrahim Traoré na slavnostním zahájení výstavby v hlavním městě Ouagadougou.

„Už nějakou dobu je zlato hlavním exportním produktem, ale nemáme nad tím žádnou kontrolu. Proto jsme se rozhodli vybudovat celou síť produkce zlata,“ cituje z rozhovoru pro agenturu AFP web Barron´s.

Mali podepsalo s Ruskem dohodu na vybudování rafinerie zlata s produkcí 200 tun ročně v hlavním městě Bamaku. Projekt by měl umožnit nejen kontrolu veškeré produkce zlata, největší v západní Africe, ale také výběr všech daní a cel.

Vztahy mezi Mali a Ruskem v posledních letech posílily, zejména po převratu z května 2021 a stažení francouzských sil o rok později. Nová vláda si na boj s džihádisty pozvala ruské žoldnéře z Wagnerovy skupiny. Válečné zločiny wagnerovců ale začala vyšetřovat komise OSN, avšak její zástupce úřady z Mali vyhostily, za což je vzápětí přiletěl pochválit ruský ministr zahraničí Lavrov.

PSALI JSME: Ghanské zlato zvyšuje riziko převratu podporovaného Ruskem

Mali loni vyprodukovalo 79,6 tuny zlata, uvádí tamní statistický úřad. Zlato tvoří přibližně čtvrtinu rozpočtových příjmů Mali. Většina nezpracovaného zlata se však z Mali vyváží do Jižní Afriky, Švýcarska a Austrálie, konstatuje turecký web AA.

Asi největší problémy s těžbou zlata má Ghana. Oficiálně ročně vytěží kolem 130 tun, víc než Jihoafrická republika a nejvíc na kontinentu. Zlato odhadem za dvě miliardy dolarů ale vyvážejí čínské a jiné gangy. Policejní zásahy proti nim dokonce vyvolaly diplomatickou roztržku s Pekingem.

Země proto pozvala experty LBMA (Asociace londýnského trhu se vzácnými kovy) s nimiž dohodla výstavbu menší rafinerie přímo v zemi. Ghana už nechce suroviny jen vyvážet, ale také zpracovávat a exportovat s přidanou hodnotou, píše server GhanaWeb.

V květnu navštívila Ghanu také delegace českého ministerstva průmyslu a obchodu a firem Draslovka a LIAZ. Draslovka představila novou technologii na čištění zlata bez rtuti, která vzbudila na značný zájem. Modelárny LIAZ prezentovaly možnosti leteckého geofyzikálního průzkumu. Listopadový výlet premiéra Fialy proto ne náhodou směřoval právě do Ghany.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato