Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ghanské zlato zvyšuje riziko převratu podporovaného Ruskem

Vojenský převrat v Ghaně je vysoce pravděpodobný. Operují tam žoldnéři Wagnerovy skupiny, které nyní plně a oficiálně kontroluje ruské ministerstvo obrany. Připravovaná operace tak vypadá jako přímá vojenská intervence Kremlu v Ghaně. Podobné operaci ruské vojenské rozvědky se zatím podařilo zabránit v Arménii, tvrdí Institut Roberta Lansinga, jenž se zabývá globálními hrozbami pro demokracii.

Vojenský převrat v Ghaně je vysoce pravděpodobný. Operují tam žoldnéři Wagnerovy skupiny, které nyní plně a oficiálně kontroluje ruské ministerstvo obrany. Ilustrační foto: iStock

Informuje, že strážci zákona v Ghaně už pozatýkali domácí příznivce Wagnerovy skupiny, kteří plánovali svržení vlády. „Spiklenci byli v kontaktu s Rusy a pomocí sociální platformy Telegram mobilizovali místní mládež a plánovali demonstrace. Jsme přesvědčeni, že Kreml se podílel na organizování i posledního protivládního shromáždění v Ghaně 23. září.“

Rusko má operační základny v Ghaně, které jsou zapojeny do tzv. psychologických operací. Protivládní demonstrace tam probíhají více než rok. CNN například zjistila, že Rusové používali takzvané trollí farmy v Ghaně také k podpoře protivládních shromáždění a ovlivnění voleb v USA a dalších aktivitách.

PSALI JSME: Ghana domlouvá nákupy zpracované ropy za zlato

Analytici institutu pak zjistili, že tyto skupiny byly spřízněné s v USA stíhaným obchodníkem Alexandrem Jonovem a angažovaly se v psychologických operacích pro ruskou vojenskou rozvědku, což později podrobně popsala i britská BBC.

„Ruský zájem o Ghanu je v souladu se zjištěním, že Kreml usiluje o ovládnutí největších afrických nalezišť zlata. Moskva tedy demonstruje své koloniální ambice nejen v postsovětském prostoru, ale také v Africe, kterou Kreml považuje za surovinovou základnu bez nutnosti velkých investic.

PSALI JSME: Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

Moskva se tak vrátila k politice z dob studené války, kdy v Africe pomáhala k moci armádním důstojníkům s vojenskou a finanční podporou Kremlu a pod ochranou Rady bezpečnosti OSN,“ konstatuje Institut Roberta Lansinga.

Rusko dle něj zároveň považuje africké země za objížďky pro zboží postižené sankcemi a jako falešná exportní centra. „Do Ghany dorazil například tanker Theseus s asi 600 tisíci barely ruské ropy. Ta měla být údajně přečerpána do skladovacích nádrží v Temě. Je tedy zřejmé, že náklad byl přivezen v rámci plánu, jak se vyhnout mezinárodnímu sankcím,“ uvádí zpravodajská analýza.

PSALI JSME: Ghana bude kupovat tunu zlata měsíčně

(rek)

Další z kategorie Zlato