Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Které státy nejvíc sázejí na zlato?

Kolik zlata mají nejbohatší země světa, je všeobecně známo, stejně tak jako, které země mezi nejbohatší země světa patří. USA, Německo, Itálie, Francie nebo Čína na předních příčkách nikoho nepřekvapí.

Zajištění zlatem pomáhá držet nad vodou vlastní měnu i těm centrálním bankám, jejichž země jsou stíhány různými embargy – od Ruska, přes Írán až po Venezuelu. Ilustrační foto: iStock

S výjimkou Číny mají centrální banky těchto států také vysoký podíl zlata na celkových devizových rezervách, což je zajišťuje proti případnému krachu mezinárodní měnové soustavy, v dohledné době nepravděpodobnému, ale černé labutě, o kterých si všichni myslí, že neexistují, vždy odněkud připlují.

Právě zajištění zlatem pomáhá držet nad vodou vlastní měnu i těm centrálním bankám, jejichž země jsou stíhány různými embargy – od Ruska, přes Írán až po Venezuelu. Sestavíme-li žebříček zemí, které mají nejvyšší podíl zlata na svých devizových rezervách, objeví se ale úplně jiné stupně vítězů.

Na prvním místě je Bolívie, kde zlato tvoří 88,15 procenta rezerv, před Venezuelou s 82,56 procenta a Uzbekistánem se 74,40 procenta. První evropská země je na čtvrtém místě. Pro nezasvěcené jde o další překvapení. Portugalsko má ve zlatě 70,73 procenta devizových rezerv, k čemuž zemi stačí 383 tuny zlata.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země

Spojené státy s největším zlatým pokladem na světě o váze 8 133,5 tuny v této tabulce figurují až na pátém místě. Další dvě obrovské země, Rusko a Čína, mají tisíce tun zlata, Rusko 2 332,7 tuny a Čína 2 226,4 tuny.

Jenže ruské centrální bance to kryje jen 25,7 procenta a čínské dokonce pouhá 4,3 procenta devizových rezerv. V našem procentuální světovém žebříčku je to 22. pozice pro Rusko a 24. pro Čínu, protože má dle vládní lednové zprávy celkově největší devizové rezervy na světě (3,24 bilionu amerických dolarů, pozn. aut.).

Česká národní banka (ČNB) s rezervami ve výši 147 miliard dolarů, která se loni pustila do obnovení zlatého pokladu státu, má se 30,67 tuny podíl zlata na svých rezervách pouze 1,4 procenta.

PSALI JSME: Díky zlatým rezervám Portugalsko zbohatlo

A to zlato v jejím držení přijde na víc než dvě miliardy dolarů. U Slovenska, které má v zásobě 31,7 tuny zlata, tedy zhruba stejně jako Česko, ale mnohem méně ostatních aktiv, to znamená podíl na rezervách ve výši 20,1 procenta.

V minulém roce se však ČNB často dostávala do hledáčku Světové rady pro zlato (WGC, která celosvětově monitoruje pohyby zlata), protože v objemu nákupů žlutého kovu soupeřila hlavně s tak obrovskou zemí, jakou je Indie. Do posledního dne minulého roku nebylo jasné, kdo v tomto směru obsadí konečné páté místo za největšími kupci – Čínou, Polskem, Sigapurem a Tureckem.

Nakonec to byla naše národní banka, která loni nakoupila 18,73 tuny zlata, zatímco Indická rezervní banka jen 16,2 tuny zlata, jak uvádí čerstvá data indického Bullionworldu. Indové posilovali své zlaté rezervy (aktuálně 803,6 tuny) pravidelnými nákupy v průměru 1,35 tuny měsíčně, Češi s tím začali až v březnu, ale měsíční průměr byl 1,56 tuny zlata.

PSALI JSME: V listopadu nakoupila ČNB rekordní množství zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato