Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

Šéf největšího ruského producenta zlata Polyus Pavel Gračev varoval, že ložiska zlata v zemi jsou vyčerpána a že těžební firmy v zemi by v příštích dvou desetiletích mohly vytěžit svá portfolia zdrojů. Podle Gračeva, jehož citoval server RT.com dosahují ruská ložiska zlata v současné době přibližně 8 000 tun, zatímco roční produkce činí 330 tun.

Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště. Ilustrační foto: iStock

„Pokud se tento trend nezmění, může se ruský průmysl v příští dekádě nebo dvou potýkat se strukturálním nedostatkem surovin,“ uvedl šéf společnosti a zdůraznil, že Polyus má ve svých ložiscích zlato na 37 let.

Zdůraznil, že zásoby zlata v zemi, které představují poměr vytěžených zdrojů k ložiskům zahrnutým v portfoliích těžebních společností, se za posledních několik let snížily na polovinu – z 62 na 30 procent. Gračev vyzval ke zvýšení soukromých investic do geologického průzkumu a výzkumu, aby se zvrátil současný trend těžby.

PSALI JSME: V Rusku dochází při těžbě zlata k masivnímu znečištění řek

Začátkem letošního roku společnost Polyus oznámila plány na zvýšení těžby v příštích dvou letech v souvislosti s celosvětovým zotavením z pandemie covid-19. Firmě v příštím roce očekává nevýznamný pokles v důsledku poklesu kvality rudy v některých svých sibiřských dolech, ale vyjádřila naději na oživení těžby v letech 2022 a 2023.

Ruské ministerstvo financí nedávno uvedlo na základě informací o dodávkách surovin z ruských rafinerií, že produkce zlata v zemi v první polovině roku klesla o 1,9 procenta proti stejnému období roku 2020 a dosáhla 135,51 tuny. Produkce stříbra ve sledovaném období oproti tomu povyskočila o 1,8 procenta a zvýšila se na 445,18 tuny oproti 437,3 tuny v loňském roce.

PSALI JSME: Štafetu těžby zlata musejí převzít střední a menší projekty

(luk)

Další z kategorie Zlato