Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ghana bude kupovat tunu zlata měsíčně

Není příliš zažité povědomí, že Ghana těží víc zlata, než Jihoafrická republika (JAR), a že je největším producentem zlata na černém kontinentu. Poslední statistické údaje z roku 2021 hovoří o 127 až 130 tunách legálně vytěženého zlata, rekordní zatím zůstává rok 2018, kdy to bylo 149 tun.

Členové ghanské komory producentů zlata se dohodli s vládou, že jí od nynějška do prosince budou dodávat přibližně jednu tunu zlata v rámci programu domácího nákupu zlata centrální bankou. Ilustrační foto: iStock

V JAR se loni vykutalo 100 tun zlata, předloni 80 tun. Každá pátá tuna zlata vytěžená v Africe nyní pochází z Ghany. Ne náhodou ji Evropané po objevení nazývali Zlaté pobřeží.

A jako četné státy s bohatými nalezišti zlata, jako jsou například Austrálie nebo Kanada, nepovažovala ani ghanská vláda za nutné vytvářet v centrální bance zlaté rezervy. Ty ghanské jsou dokonce menší, než ty české. Poslední údaj Mezinárodního měnového fondu hovoří o 8,74 tuny zlata v Ghaně oproti 11,32 tuny zlata v Česku.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

Nyní ale dochází k „převratu“. Členové ghanské komory producentů zlata se dohodli s vládou, že jí od nynějška do prosince budou dodávat přibližně jednu tunu zlata v rámci programu domácího nákupu zlata centrální bankou Bank of Ghana.

Již před touto dohodou společnost Newmont Ghana symbolicky prodala 110 kilogramů zlata centrální bance už jako součást uvedeného programu, který byl vytvořen „ve světle ekonomických problémů země“, jak uvádí tisková agentura Ghana News Agency.

PSALI JSME: Reuters: Ghanské těžaře zlata ohrožuje jejich vlastní řemeslo

„Bylo dohodnuto, že s cílem posílit devizové rezervy počínaje 1. zářím Bank of Ghana bude nakupovat část produkce společností zabývajících se těžbou zlata průběžně za ceny na světovém trhu, ale platba bude provedena v ghanských cedis (tamní měna – pozn. aut.),“ řekl  viceprezident Mahamudu Bawumia.

„To bude v průběhu času představovat významný a udržitelný přírůstek do devizových rezerv Ghany a posílí pozici země v platební bilanci,“ dodal.

PSALI JSME: Top 10 těžařů zlata

Název místní měny cedi byl odvozen od slova sedie, což byly skořápky mořských měkkýšů, jež se používaly jako platidlo ve druhé polovině 19. století. Z čerstvých ekonomických dat centrální banky vyplývá, že inflace v zemi činí 33,9 procenta. Aktuální úroková sazba je 22 procent; cílem je dosáhnout osmiprocentní inflace.

Vládní program nákupu zlata, o němž se jednalo od roku 2020, má být oboustranně výhodný pro všechny zúčastněné strany. Za export zlata podle dat obchodní bilance centrální banky Ghana za první čtvrtletí utržila 1,37 miliardy dolarů, což je dokonce o něco víc, než za export ropy.

PSALI JSME: Kolik zlata je na světě a kolik bude?

(rek)

Další z kategorie Zlato