Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Erdogan prodal spoluobčanům téměř 100 tun zlata

V minulém roce si Turecko pořídilo víc zlata než kterákoli jiná centrální banka. Došlo však ke zvratu. Turecko po 15 tunách v březnu prodalo v dubnu téměř 81 tun zlata. Oficiální zlaté rezervy země tak dle centrální banky klesly na 491,2 tuny.

V týdnech před volbami vláda Recepa Erdogana náhle začala pracovat na posílení ekonomiky a místní měny. Ilustrační foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Od konce března do půli května o 15 procent na 9,5 miliardy dolarů, napsal deník Financial Times rovněž s odkazem na údaje turecké centrální banky. „Stalo se tak v týdnech před volbami, když vláda Recepa Erdogana náhle začala pracovat na posílení ekonomiky a místní měny,“ uvedly Kitco News.

„Prodej zlata přišel poté, co se turecká centrální banka nákupy zlata zajišťovala proti nekontrolované inflaci. Zlaté rezervy loni vzrostly o 148 na 542 tun, což je nejvíc v novodobé historii země.“

Také domácí trh zaznamenal prudký nárůst poptávky po zlatě, když se občané zajišťovali proti inflaci a devalvaci. Utratili za zlato přes 20 miliard dolarů. V roce 2022 inflace přesáhla 85 procent. Poptávka však vyvolala takový skok v dovozu zlata, že to začalo drtit deficit běžného účtu, který v lednu dosáhl rekordního propadu. Dovoz drahých kovů v prosinci meziročně vzrostl o téměř 600 procent.

PSALI JSME: Turecko kvůli zemětřesení omezí dovoz zlata

Ještě v lednu se podle ministerstva obchodu dovezlo zlato v hodnotě pěti miliard dolarů. V únoru tak Turecko zavedlo restrikce na dovoz a prodej zlata s cílem situaci zlepšit. A opatření zabrala. Deficit běžného účtu se v březnu snížil na 4,5 miliardy dolarů.

Omezení dovozu zlata však nepotlačilo domácí poptávku a proto se centrální banka rozhodla sáhnout na zlaté rezervy. Uvolnění části zlata pro domácí trh ale nebyla pro centrální banku ztrátová operace. Zlato oproti předchozímu roku zdražilo v dolarech o deset procent. V lirách byl zisk za prodej zlata 70-85 procent!

Pokud by Turecko prodávalo zlato na světových trzích, liru by to oslabilo. Ale jeho prodej za liry stáhl množství lir z oběhu, což tureckou měnu posílilo. Navíc prodej zlatých rezerv domácím spotřebitelům omezil zájem o bezpečné přístavy tvrdých měn a dle citací Kitco News omezil spekulace s cizími měnami.

PSALI JSME: V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

(rek)

Další z kategorie Zlato