Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turecko kvůli zemětřesení omezí dovoz zlata

Turecko se chystá pozastavit některé dovozy zlata s cílem zmírnit ekonomický dopad ničivých zemětřesení, která minulý týden zasáhla jihovýchod země. Pokyn, který vypracovalo ministerstvo financí, se zaměří na nákupy zlata, které spadají do kategorie plateb v hotovosti, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na úředníka s přímou znalostí věci.

Turecko se chystá pozastavit některé dovozy zlata s cílem zmírnit ekonomický dopad ničivých zemětřesení, která minulý týden zasáhla jihovýchod země. Ilustrační foto: iStock

Není jasné, jaké části dovozu zlata do Turecka se to má týkat a ministerstvo na žádost agentury o vyjádření nereagovalo. Jisté je, že dovoz zlata do Turecka se v posledních letech zvýšil, protože stále víc Turků nakupuje zlato, aby ochránili svůj majetek před prudce rostoucí inflací a oslabováním domácí měny.

Země měla loni deficit běžného účtu ve výši 48,8 miliardy dolarů, a podle serveru Daily Sabah  především kvůli vysokému množství drahých kovů, které se do země dovážely.

Dovoz drahých kovů do Turecka vzrostl v prosinci 2022 téměř o 600 procent ve srovnání s předchozím rokem, ukazují data státní agentury TurkStat. Ještě v lednu Turecko dovezlo zlato v hodnotě 5,1 miliardy dolarů, řekl ministr obchodu Mehmet Mus.

PSALI JSME: V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

Energie a zlato jsou hlavními hybateli obchodního deficitu Turecka, který se ve stejném období prohloubil o 42 procent. Jak nedávno potvrdil prezident Erdogan: „Společně s ropou je zlato jedním z nejvíc dovážených artiklů.“

Turecko bylo loni největším kupcem zlata na světě mezi centrálními bankami, přičemž domácnosti také spěchaly s nákupem této komodity, aby se ochránily před geopolitickou nejistotou a bující inflací. Zlaté rezervy centrální banky dosáhly 542 tun, což je nárůst o 148 tun za rok.

Spotřebitelská inflace v Turecku loni zrychlila až na 85 procent, než v prosinci klesla na 64 procent, a to díky řadě nekonvenčních měnových zásahů, které vedly k poklesu úrokových sazeb navzdory nekontrolovatelnému růstu cen. Turecká lira loni odepsala téměř 30 procent. Cena zlata v tureckých lirách se podle údajů agentury Bloomberg meziročně zvýšila o 40 procent.

PSALI JSME: Turecko se stalo největším těžařem zlata v Evropě

(rek)

Další z kategorie Zlato