Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky mají víc zlata než kdy jindy. Bude to však stačit?

Podle některých odhadů centrální banky nyní drží rekordní množství zlata. Bude ale 35 684 tun zlata v jejich držení stačit k tomu, aby je ochránilo před problémy, které předvídají? Jakkoli mocné mohou být centrální banky v rámci svých vlastních ekonomik, zdaleka ne všechny mají takovou moc jako americký Federální rezervní systém zvaný Fed.

Centrální banky nakoupily během letošního prvního pololetí rekordních 387 tun zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Fed má jedinečné postavení emitenta světové rezervní měny – amerického dolaru. To Fedu dává ohromnou moc. Většina ostatních centrálních bank musí reagovat na to, co udělá Fed, protože svět chce jeho dolar, který používá jak pro mezinárodní obchod, tak jako devizové rezervy.

Ale je to dvousečná zbraň. Čím víc Fed nafukuje peněžní zásobu a devalvuje dolar, tím nižší hodnotu mají dolarové rezervy ostatních centrálních bank. Ty pak musí odrážet kroky Fedu, aby zabránily přílišnému zhodnocování vlastních měn.

A tak jedním ze způsobů, jak se centrální banky mohou chránit, je nákup zlata. Dlouhodobý trend ceny zlata je že roste, stejně jako dlouhodobý trend hodnoty amerického dolaru je, že klesá.

„Od vzniku Fedu v roce 1913 ztratil americký dolar 97 procent své kupní síly, zatímco cena unce zlata vzrostla o více než 9 000 procent. Od roku 1971, kdy padlo poslední oficiální spojení mezi dolarem a zlatem, ztratil dolar 87 procent své kupní síly, zatímco cena zlata vzrostla o více než 5 000 procent,“ vypočítává web NewsMax.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

Zatímco držení dolarů je nutností pro zapojení do devizové a měnové stabilizace, pokud jde o dlouhodobé udržení hodnoty, je těžké porazit zlato. A to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč centrální banky stále zlato kupují.

Dalším důvodem je, že chtějí ochránit sebe a své měny v případě recese. Na rozdíl od Fedu, který dokáže vytvořit dolary z ničeho a najít pro ně připravený trh, většina centrálních bank takový luxus nemá. Potřebují aktiva, která jsou hodnotná, likvidní, stabilní, a hlavně poptávaná ostatními. Zlato tomu odpovídá.

Stačí připomenout poslední finanční krizi. „Ve stejném období, kdy trhy ztratily více než 50 procent své hodnoty (říjen 2007 až březen 2009), vzrostla cena zlata o 25 procent. A ze svých minim v roce 2008 se cena zlata do roku 2011 téměř ztrojnásobila a dosáhla historického maxima,“ dokládá NewsMax.

V roce 2020 zlato znovu dosáhlo rekordní ceny a letos s ní flirtuje. Právě teď se cena zlata tlačí k hranici 2 000 dolarů, i když za normálních časů by vzhledem k ekonomickým okolnostem mělo ztrácet. „Recese se zdá být stále pravděpodobnější a cena zlata by mohla skočit výrazně výš, protože status zlata jako bezpečného přístavu podnítí další poptávku.“

PSALI JSME: Cena zlata poroste navzdory inflaci v USA, tvrdí experti

„Centrální banky nakoupily během prvního pololetí rekordních 387 tun zlata a očekává se, že poptávka tohoto sektoru bude plusová i v druhém pololetí,“ konstatovala generální ředitelka LBMA (Asociace londýnského trhu se vzácnými kovy – pozn. red.) Ruth Crowellová.

„V širším měřítku byla celková poptávka po zlatě včetně šperků v prvním pololetí o sedm procent vyšší než ve stejném období roku 2022. Konkrétně investiční sektor, který zahrnuje slitky a mince, nakoupil 582 tun… Poptávka po zlatě převýšila poptávku po investicích do kryptoměn téměř o 50 procent.“

Jarní krachy bank, inflace a války vyvolávají permanentní obavy z budoucnosti. Proto je jistota a stabilita, kterou zlato nabízí, tolik lákavá. Proto ho lidé i centrální banky kupují v rekordním množství, i když je drahé.

PSALI JSME: V srpnu putovalo do sejfů centrálních bank 77 tun zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato