Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč centrální banky nakupují zlato?

Zlato hraje důležitou roli v devizových rezervách země. Centrální banky jsou proto celosvětově významnými držiteli zlata. Centrální banky jsou zodpovědné za hodnotu měn svých zemí a jejich hodnota podléhá výkyvům a kolísání trhu. Proč nakupují zlato, položil si nedávno otázku australský odborný server ABC Bullion?

Centrální banky v roce 2021 přidaly do svých globálních rezerv 463 tun zlata, což představuje 82% nárůst oproti 255 tunám nakoupeným v roce 2020. Ilustrační foto: iStock

Zlato je jedinečná komodita; díky své dualitě jako komodita i měnové aktivum může působit jako dlouhodobý uchovatel hodnoty. Mezinárodní trh se zlatem je velmi likvidní a není s ním spojeno žádné riziko protistrany, což z něj činí ideální rezervní aktivum, které mohou centrální banky vlastnit.

Na základě studie Světové rady pro zlato (World Gold Council) jsou čtyři hlavní důvody, proč centrální banky vlastní zlato: Dlouhodobé uchování hodnoty, historická pozice, výkonnost v době krize a efektivní diverzifikátor portfolia.

PSALI JSME: Centrální banky zvyšují držbu zlata na 30letá maxima

Centrální banky v roce 2021 přidaly do svých globálních rezerv 463 tun zlata, což představuje 82% nárůst oproti 255 tunám nakoupeným v roce 2020. Globální zlaté rezervy centrálních bank tak nyní dosahují necelých 36 000 tun, což je nejvíce za posledních 31 let.

Až do roku 2009 centrální banky často prodávaly zlato, aby zvýšily svou držbu aktiv denominovaných v amerických dolarech, jako jsou cenné papíry americké státní pokladny. V následujícím roce se tento trend začal obracet a od roku 2010 jsou centrální banky čistými kupci zlata, protože se odklánějí od dosud tradičnějších aktiv denominovaných v amerických dolarech, jako jsou americké cenné papíry.

PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

Centrální banky ponechávají ve svých devizových rezervách stále menší zastoupení amerických dolarů. Tato změna nálady je přičítána jak stabilitě zlata jako rezervního aktiva, tak obavám z dlouhodobého poklesu amerického dolaru. Zlato má tradičně inverzní vztah k americkému dolaru a pomáhá zmírňovat riziko inflace u aktiv centrálních bank.

V roce 2021 činila celosvětová těžba přibližně 3 560,7 tuny. Nákupy zlata centrálními bankami tedy v tomto roce činily 13 procent celosvětové produkce dolů. Očekává se, že centrální banky budou v roce 2022 pokračovat v navyšování svých zlatých rezerv.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

(luk)

Další z kategorie Zlato