Zlato (oz) / USD
1 919,86
0,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata poroste navzdory inflaci v USA, tvrdí experti

Válka mezi Izraelem a islamisty z Gazy má na cenu zlata zřejmě větší dopad, než by se čekalo. Převážila dokonce zprávu o nečekaném růstu inflace v USA, což by mohlo změnit postoj americké centrální banky (Fed) zatím nezvyšovat úrokové sazby a neposilovat dolar. Výnosy z investic do dolaru a dolarových dluhopisů proto hned vzrostly.

Nákupy centrálních bank jsou pravděpodobně důvodem, proč nedávný výprodej nesnížil cenu zlata pod 1 800 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

„Index jádrové inflace (očištěné o volatilní ceny potravin a pohonných hmot – pozn. red.) by mohl stačit ke zpomalení impozantního růstu zlata, ale sám o sobě by neměl vyvolat vážný výprodej, zvláště vzhledem k vysokému geopolitickému napětí,“ řekl agentuře Reuters Tai Wong, nezávislý obchodník se vzácnými kovy se sídlem v New Yorku.

A to se také stalo. Zlato v pátek opět posílilo na 1 885 dolarů za unci a zamířilo k nejlepšímu týdnu za sedm měsíců. „Výnosy amerických státních dluhopisů a dolar obrátily kurz. Ještě musíme počkat, ale zdá se, že cyklus zvyšování sazeb je skutečně konce,“ míní Ilya Spivak, šéf globálních makroanalýz digitálního makléře Tastylive.

PSALI JSME: Zisky zlata na pozadí války na Blízkém východě

Před údaji o inflaci se zlato ve čtvrtek vyšplhalo na nejvyšší hodnotu za dva týdny, k čemuž přispěly holubičí výroky guvernérů Fedu, že nárůst výnosů amerických státních dluhopisů by mohl snížit nutnost dalšího zvyšování úrokových sazeb.

To spolu s hledáním bezpečného úložiště peněz uprostřed vojenských střetů mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamas nastartovalo růst ceny zlata o víc než dvě procenta, nejvíc od poloviny března, popisuje situaci agentura Reuters.

Do toho přišli analytici Toronto-Dominion Securities (TDS) se zprávou zdůrazňující, jak by zdravá poptávka po zlatě spojená s holubičím obratem ze strany Fedu mohla vyhnat cenu zlata nad 2 000 dolarů za unci. Hlavním důvodem vedle odklonu Fedu od jestřábího postoje jsou dle TDS údaje o nákupech zlata centrálními bankami.

PSALI JSME: Čína si v září koupila dalších 26 tun zlata

„Od zahájení agresivních nákupů loni v listopadu Čína navýšila své zlaté rezervy o 243 tuny. Indická centrální banka minulý měsíc také učinila zlatý tah největším jednorázovým nákupem za posledních 15 měsíců,“ uvádí analýza Kanaďanů.

„Nákupy centrálních bank jsou pravděpodobně důvodem, proč nedávný výprodej nesnížil cenu zlata pod 1 800 dolarů za unci. Domníváme se, že oficiální sektor bude dál horovat pro zlato a měl by být katalyzátorem naší projekce 2 100 dolarů za unci v příštím roce. Tyto fyzické nákupy budou zásadní, až Fed přejde na méně restriktivní politiku … i když je inflace nad cílem Fedu,“ parafrázují zprávu analytici FXStreet.

PSALI JSME: Útok na Izrael zvýšil cenu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato