Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zpráv je hodně, ale zlato čeká jen na jednu

Před klíčovým rozhodnutím americké centrální banky (Fed) o dalším vývoji úrokových sazeb jako by burzovní spekulanti nevěděli, co je vlastně čeká. Výsledkem je, že cena zlata se v podstatě příliš nemění a jen okrajově ji pro zájemce v jiných měnách včetně naší koruny ovlivňují vibrace dolaru a zmíněných místních měn.

Ani jedna z pondělních 25 zveřejněných zpráv o zlatě s jeho cenou nezahýbala. Čeká se totiž jen na jednu. Přijde tento týden z Washingtonu, z budovy centrální banky USA. Ilustrační foto: iStock

„Očekává se, že zlato bude v dlouhodobém horizontu generovat reálné výnosy dvě až tři procenta nad inflaci,“ řekl hlavní analytik Světové rady pro zlato (WGC) John Reade singapurskému deníku The Business Times. Po silném výkonu v roce 2020, kdy návratnost zlata překonala 25 procent, by podle něj investoři měli zmírnit svá očekávání.

„Rok 2020 byl neobvyklý. Ale i příští tři roky by měly přinést v dlouhodobém horizontu výnosy. Důvodem je, že USA mohou zahájit cyklus snižování úrokových sazeb a americký dolar bude kvůli tomu o něco slabší. Nominální výnosy zlata by na základě našeho základního modelu mohly dosáhnout šest až sedm procent,“ dodal expert WGC.

S další cenotvornou zprávou přišly internetové deníky China Daily a Channel News Asia, které informovaly o růstu čínské spotřeby zlata. Během prvního pololetí vzrostla o víc než 16 procent na 554,88 tuny. Prodej zlatých šperků na největším trhu světa se za prvních šest měsíců letošního roku zvýšil o 15 procent na 368,26 tuny, uvedla China Gold Association.

PSALI JSME: Čína už má víc zlata než Rusko

Asociace tvrdí, že ekonomika plně obnovila normální provoz, národní hospodářství se odrazilo ode dna a spotřeba zlata vykazuje trend rychlého oživení. To se týká i těžby. „Ta se v první polovině roku vrátila k normálu a velké podniky aktivně prosazují fúze a akvizice, které budou dalšími vysoce kvalitními zdroji zlata.“ Produkce zlata v Číně stoupla o něco přes dvě procenta na 178,6 tuny.

Také Pakistánský statistický úřad zveřejnil pozitivní informaci o zlatě. Meziročně jeho dovoz stoupl o 37,4 procenta, a to muslimský stát, na rozdíl do sousední mocnosti Indie, zlatu vůbec nefandí. Celkově je dovoz zlata asi čtyřikrát nižší než do Česka. Pákistán během 12 měsíců dovezl 496 kilogramů zlata ve srovnání s 361 kilogramy v loňském roce, píše tamní Daily Times.

Ani jedna ze včerejších 25 zveřejněných zpráv o zlatě však s jeho cenou nezahýbala. Čeká se totiž jen na jednu. Přijde tento týden z Washingtonu, z budovy centrální banky USA na křižovatce 20th Street a Constitution Avenue.

PSALI JSME: Pákistán začal monitorovat prodej a nákup zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato