Zlato (oz) / USD
2 329,93
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sopka chrlí zlato na stovky kilometrů

Nejjižnější sopka na světě by se mohla podílet na zásobování světa zlatem, ale zatím to nějak nevychází. Mount Erebus je nejvyšší aktivní sopka v Antarktidě s vrcholem 3 794 metrů nad hladinou moře. Antarktida je domovem více než stovky sopek, ale pouze osm nebo devět z nich je považováno za aktivní a pouze tři v nedávné historii vybuchly.

Odhaduje se, že hora Erebus – na snímku – během průměrného dne vyvrhne přibližně 2,8 unce čistého zlata, což je při dnešních cenách 6 500 dolarů. Ilustrační foto: iStock

Hora Erebus, pojmenovaná po bohu věčné tmy a ztělesnění temnoty v řecké mytologii, je z těch tří nejaktivnější. Exploduje minimálně od roku 1972 a nepřetržitě z ní vyvěrají silné proudy plynu a páry. Vědci zjistili, že tyto plynné emise obsahují mikroskopické krystaly zlata, každý o velikosti ne větší než 20 mikrometrů. Pro lepší orientaci dodáváme, že jeden mikrometr je pouhá 0,001 milimetru.

Odhaduje se, že Erebus během průměrného dne vyvrhne přibližně 2,8 unce čistého zlata, což je při dnešních cenách čistých 6 500 dolarů. To znamená, že Mount Erebus ročně vyprodukuje 32 kilogramů čistého zlata. To je od roku 1972 celkem 1 621 kilogramů v hodnotě přes 121 milionů dolarů, tedy skoro tři miliardy korun v současných spotových cenách.

PSALI JSME: 12 úžasných faktů o zlatě, které jste pravděpodobně nevěděli

„I když by bylo vhodné, kdyby hora Erebus uložila zmíněné množství vzácného kovu na své svahy, bohužel tomu tak není. Místo toho jsou částice zlata odfouknuty v závislosti na síle proudů plynu a směru větru až tisíc kilometrů daleko v libovolném směru, přičemž velká část padá do jižních oceánů,“ běduje kanadský zpravodajský web Kitco.

„Bohužel to vypadá, že Mount Erebus v dohledné době nevytlačí zlaté doly v Nevadě nebo největší důl světa Muruntau v Uzbekistánu z nejvyšších příček na seznamu producentů zlata,“ hořekuje portál největšího obchodníka se vzácnými kovy v Severní Americe.

PSALI JSME: Pět procent světové těžby zlata obstarají tři největší doly

(rek)

Další z kategorie Zlato