Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pákistán začal monitorovat prodej a nákup zlata

Pákistánští zlatníci a klenotníci jsou nešťastní, protože tamní vláda se rozhodla přísně monitorovat nákup a prodej zlata. Pákistán již dříve omezil nákup a prodej cenných papírů netradičními způsoby a nyní se zaměřil na zlato a podnikl kroky k regulaci tohoto odvětví. Pákistánští obchodníci se zlatem jsou nyní dotazováni na své investice a nákupy. V důsledku toho svolali na 9. července do Láhauru schůzku, na které se rozhodne, jak reagovat.

Pákistánští zlatníci a klenotníci jsou nešťastní, protože tamní vláda se rozhodla přísně monitorovat nákup a prodej zlata. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zprávy naznačují, že pákistánská vláda učinila zpřísnění obchodování se zlatem na základě podmínek stanovených FATF (Finanční akční výbor), což je mezinárodní mezivládní organizace, uznávaná za světového zakladatele standardů a doporučení v oblasti opatření proti praní špinavých peněz a podpory terorismu, která vznikla na základě iniciativy zemí skupiny G7.

FATF zařadil Pákistán na šedou listinu a jedinou cestou ven je, aby země omezila praní špinavých peněz a financování terorismu. Kontrolní činnost proto již zahájil útvar finančního monitoringu pákistánské státní banky a speciální útvar tamní Federální rady pro příjmy (FBR) pro boj proti praní špinavých peněz. A Federální vyšetřovací agentura (FIA) se údajně začala dotazovat na transakce z různých center.

Z obchodů se zlatem se naplatily daně

„Černé peníze“ v hodnotě milionů pákistánských rupií (jedna rupie se rovná 14 haléřům, pozn. red.) mohou být převedeny do zlata nebo dluhopisů a kdekoli uschovány. „Mnoho lidí má zlato doma. Vlastnictví dluhopisů a zlatých šperků nelze zjistit. Cenné papíry, zlato a šperky mohou být také použity k financování terorismu,“ informovala televize Samaa.

Podle Federální rady pro příjmy se na pákistánských trzích denně obchoduje se zlatem a se šperky v milionové hodnotě, ale z těchto obchodů se neplatí daň z prodeje, ani daň z příjmu. Podle vlády v Islámábádu je nutné, aby země dostala příjmy z tak rozsáhlého odvětví do své daňové sítě.

Z údajů Světové banky vyplývá, že podíl výdajů pákistánských domácností vynakládaných na nákupy zlata ročně dosahuje až 0,64 procenta, což ji řadí na páté místo ve světě (první je Indie s necelými dvěma procenty, pozn. red.).

Obchodníci jsou znepokojeni

Zlatníci, klenotníci a investoři v celé zemi jsou kvůli krokům vlády znepokojeni. Dva z významných pákistánských obchodníků se zlatem, Mithadar Sarrafa Market a Saddar Sarrafa Market, se proto rozhodli svolat mimořádnou schůzi vedoucích představitelů „sarrafy“ (obchodníků s drahými kovy, pozn. red.) z celé země.

Haroon Rasheed Chand, prezident pákistánské profesní asociace All Sindh Sarrafa Jewellers Association, uvedl, že i malé obchody se zlatem jsou žádány, aby se zaregistrovaly k dani z prodeje. „Klenotníci jsou nuceni informovat vládu o transakcích se zlatem a šperky v hodnotě dvou milionů rupií a vyšší. Tato opatření jim způsobují vážné potíže,“ dodal Chand.

PSALI JSME: Do zlata nejvíc investují domácnosti v Indii

(luk)

Další z kategorie Zlato