Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína už má víc zlata než Rusko

Už osmý měsíc v řadě zvyšovala své zlaté rezervy Čína, přičemž nákupy se neřídí jen ekonomickými a geopolitickými riziky, ale také touhou odklonit se od amerického dolaru.

Už osmý měsíc v řadě zvyšovala své zlaté rezervy Čína, jejíž nákupy se řídí také touhou odklonit se od amerického dolaru. Ilustrační foto: iStock

Podle zveřejněných oficiálních údajů se držba vzácného kovu People’s Bank of China (PBOC) minulý měsíc zvýšila o 680 tisíc troyských uncí, což odpovídá 23 tunám. Celková zásoba zlata nyní činí 2 330 tun, když v průběhu nákupů zahájených v listopadu PBOC přidala přibližně 183 tun.

„Čína je nadšeným kupcem zlata, částečně kvůli své snaze zbavit se dominance amerického dolaru na globálním trhu. Také se potýká s neuspokojivým zotavením z pandemie a stále napjatějšími vztahy s USA,“ konstatuje web The Business Times.

Ať tak či onak se Čína nyní dostala na šesté místo světového žebříčku, když o čtyři tuny překonala poslední v dubnu zveřejněné zásoby Ruska a necelých sto tun jí chybí k dostižení Francie.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

Centrální banky po celém světě loni nakoupily rekordní množství zlata – téměř čtvrtinu světové poptávky – když rostla inflace a měnová politika přitvrzovala.

Zatímco jejich nákupy se v prvním čtvrtletí meziročně zmírnily, přibližně 24 procent centrálních bank hodlá v příštích 12 měsících držbu zlata zvýšit, tvrdí průzkum organizace World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. aut.) zveřejněný v květnu.

Čínská nákupní horečka, která začala v listopadu, je zatím druhá nejdelší od desetiměsíčního seriálu, který skončil v září 2019. Předchozí vlna přílivů zlata skončila koncem roku 2016. Mezitím čínské devizové rezervy – nejvyšší na světě – ke konci června vzrostly na 3,193 bilionu amerických dolarů, což je o 16,5 miliardy dolarů víc než v předchozím měsíci.

PSALI JSME: Čína skoupila nejvíc zlata od roku 2018

(rek)

Další z kategorie Zlato