Podle zveřejněných analýz zlato v loňském roce překonalo akcie rozvíjejících se trhů, americké dluhopisy, americký dolar, celosvětové i státní dluhopisy a komodity obecně. Jediné, co si vedlo lépe než zlato, byly akcie na rozvinutých trzích.
Ale pokud tenhle závod odstartujeme v roce 2000, zlato těsně překonává i tyto akcie. Dow Jones Commodity Index Gold, který mapuje trh se zlatem v oblasti burzovních spekulací na jeho budoucí cenu tzv. futures vykázal roční výnos 7,8 procenta, zatímco index amerických firem S&P500 za stejné období získal sedm procent.
V rámci objektivity je třeba dodat, že ceny zlatých futures jsou obvykle mírně vyšší než aktuální tržní ceny, nicméně ne o tolik, aby výkon akcií a zlata nebyl přinejmenším vyrovnaný. A pak je tu ještě jedno hledisko, protože průměry bývají ošidné. Zatímco zlato je na světě jen jedno, výběr akcií a možnost skladby portfolia je bezmála nekonečné.
Akci jsou proto v drtivé přesile. Co se týče finančního objemu činí tržní kapitalizace zlata podle aktuální ceny a odhadu vytěženého množství 11 až 16 bilionů dolarů, nejčastěji se uvádí 13,7 bilionu, akciový trh vykazuje hodnotu 109 bilionů dolarů.
PSALI JSME: Akcie ve světě loni vesměs rostly, klíčový index S&P 500 přidal 25 procent
Existují i indexy, které porovnávají výkonnost dluhopisů s jinými aktivy, například index iBoxx USD, který měří výkonnost vládních a podnikových dluhopisů. Ale i v tomto srovnání jsou bondy v závodě se zlatem hodně pozadu. Od roku 2000 vykazují průměrný výnos 4,1 procenta.
„Dow Jones Commodity Index Gold dosáhl v prosinci historického maxima a zaznamenal návratnost 12,8 procenta. To předstihlo jak dluhopisy, tak širší komoditní trhy. Ale i přes silně volatilní rok akciové trhy S&P500 v roce 2023 s náskokem vyhrály s výnosem 26,3 procenta,“ konstatuje web obchodníka se zlatem Gold-Eagle. Ale pozor! Jde o čistě americké akcie.
Index S&P 500 zahrnuje pouze akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Nicméně S&P 500 patří k nejdůležitějším akciovým indexům světa a jeho tradice sahá do roku 1923, kdy společnost Standard Statistics začala týdně vydávat index s 233 akciemi.
K výkonnosti zlata v posledních dvou letech značně přispívají také centrální banky. V roce 2022 nakoupily 1 136 tun zlata. Bylo to nejvíc v historii od roku 1950. Nákupní horečka bankéřů pokračovala i v roce 2023, byť už ne tak zběsilým tempem. Podle dostupných údajů centrální banky přidaly do svých devizových rezerv za 11 měsíců minulého roku 844 tun zlata.
PSALI JSME: Marketwatch: Od začátku století zlato dál převyšuje akcie i dluhopisy
(rek)