Zlato (oz) / USD
2 025,84
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Marketwatch: Od začátku století zlato dál převyšuje akcie i dluhopisy

V roce 2023 to akcie zlatu nandaly. Jejich hvězdná návratnost dle amerického indexu S&P 500 činila 26,3 procenta, což snadno překonalo jak dluhopisy, tak komodity, včetně zlata. Komoditní index S&P byl jako celek dokonce v mínusu. Zlato ho sice solidně překonalo, když vykázalo za rok výnos 12,8 procenta, ale jak je zjevné, akcie přece jen vydělaly dvojnásobek.

Od začátku století zlato dál převyšuje akcie i dluhopisy, tvrdí Marketwatch. Ilustrační foto: iStock

Vraťme se ale na začátek tohoto století. A náhle vše vypadá úplně jinak. Od začátku nového milénia vytváří zlato průměrný roční výnos 7,8 procenta ve srovnání se sedmiprocentním výnosem S&P 500, přiznává ve svém blogu Brian Luke, ředitel komodit a reálných i digitálních aktiv S&P Dow Jones Indices.

„Po očištění o volatilitu tak zlato poskytlo o něco lepší výnosy upravené o riziko než akcie,“ píše Luke, když porovnává poměr návratnosti investice s jejím rizikem.

Oblíbené dluhopisy nemohou akciím a zlatu vůbec konkurovat, pokud jde o roční výnosy, konstatuje MarketWatch, sesterský web deníku Wall Street Journal. Index iBoxx USD, který měří vládní a podnikové investiční dluhopisy, zaznamenal podle Luka od roku 1999 průměrný výnos 4,1 procenta.

PSALI JSME: Akcie ve světě loni vesměs rostly, klíčový index S&P 500 přidal 25 procent

(rek)

Další z kategorie Zlato