Zlato (oz) / USD
2 295,31
1,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarský soud odmítl zprůhlednění obchodu se zlatem

Licoměrnost Švýcarska je už pověstná. Země vyrábí zbraně a střelivo, ale zakazuje je používat, když je to třeba. Rakousko je na tom podobně. Po přepadení Ukrajiny se oficiálně postavilo na její stranu, rakouské firmy však dál vydatně sponzorují útočníka v těch nejcitlivějších oblastech, ať už v bankovnictví nebo energetickém průmyslu. Nejinak je tomu i se zlatem.

Švýcarská Asociace výrobců a obchodníků s drahými kovy letos v říjnu vyřadila Valcambi ze svých řad kvůli sporu o její postupy při získávání zdrojů. Ilustrační foto: iStock

Kde a jak Švýcarsko získává své zlato, je v posledních letech předmětem rostoucí pozornosti médií i veřejnosti. Přesto švýcarský nejvyšší soud rozhodl, že Spolkový úřad pro cla a bezpečnost hranic není oprávněn poskytovat informace týkající se dovozu zlata švýcarskými společnostmi.

„Na sporné informace se vztahuje daňové tajemství uložené zákonem o DPH, a jsou proto vyloučeny z práva na získávání informací podle zákona o transparentnosti,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Christoph Wiedmer, výkonný ředitel nevládní organizace STP, která žádost o zveřejnění podala, uvedl, že rozhodnutí švýcarských soudců je zklamáním, ale ne překvapením. Argument o daňovém tajemství ho nepřesvědčil a konstatoval, že ekonomické zájmy zlatého sektoru převážily navzdory riziku ztráty reputace, které pro Švýcarsko představují.

PSALI JSME: Švýcarská zlatá licoměrnost

„Je těžké to pochopit,“ řekl serveru swissinfo.ch. „Argumentovali daňovým tajemstvím. Nikdy jsme však nežádali informace o penězích nebo hodnotách převodů. Šlo jen o množství zlata a název obchodníka… Jsme velmi zklamaní, i když jsme to očekávali, protože tlak ekonomického sektoru byl obrovský. Nepřeje si žádnou transparentnost.“

„To rozhodnutí ukazuje, jak daleko ještě máme k větší transparentnosti v dodávkách zlata do rafinerií,“ řekl Marc Ummel z nevládní organizace Swissaid. „Je však nejvyšší čas, aby rafinerie převzaly odpovědnost za své dodávky a podmínky, za kterých je zlato těženo, a zveřejnily jména dodavatelů.“

Jako nejproblematičtější se ukázala největší švýcarská rafinerie Valcambi, od února propíraná státními i nestátními médii kvůli dodávkám z Ruska přes Arabský poloostrov.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

„Podle vyšetřování švýcarské veřejnoprávní televize RTS, na rozdíl od svých prohlášení, pokračovala po roce 2019 v dovozu zlata od rafinerie a obchodníka s drahými kovy v Dubaji viněného z praní špinavých peněz a obchodování se zlatem z konfliktních oblastí,“ píše swissinfo.ch v ruské souvislosti.

Nejde ale jen o zlato z Ruska, ale i o dovozy se Súdánu, kde těžbu zlata ovládají ruské bojůvky a podobné případy v jihoamerickém provedení z Kolumbie, Venezuely nebo Brazílie. „Horkým tématem se však stala role zlata při financování ruské války proti Ukrajině.“

Ve zprávě z roku 2020 Swissaid odhalila, že Valcambi kupuje zlato z Dubaje. „Někdo by se mohl divit, proč společnost dováží zlato z Dubaje, které již bylo rafinováno na 99,5% čistotu, a pak ho znovu taví ve své rafinerii,“ ptá se Ummel.

„Hlavní důvod je, že zlato z Dubaje nemá certifikaci London Bullion Market Association (LBMA, Asociace londýnského trhu s drahými kovy, pozn. red.), což je mezinárodní průmyslový standard nezbytný pro prodej zlata. Tím, že dubajské zlato projde švýcarskou rafinerií, certifikaci LBMA náhle získá…“

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Certifikát londýnské asociace zaručuje nejen ryzost slitku, ale i odpovídající provenienci zlata. Nesmí pocházet z válečných zón nebo zločineckých sítí. Díky označení LBMA může prodávající uvádět zlato na trh kdekoli a získat přístup k těm nejnáročnějším kupcům, včetně centrálních bank.

Praktiky Valcambi pravděpodobně překročily míru snesitelnou i pro Švýcary, a tak tamní Asociace výrobců a obchodníků s drahými kovy letos v říjnu vyřadila Valcambi ze svých řad kvůli sporu o její postupy při získávání zdrojů.

„Pokud jde o rafinerie, je tam spousta neprůhlednosti… používají argument obchodního tajemství, aby si jména svých dodavatelů nechali pro sebe, i když ve skutečnosti jde spíše o omezení rizika, že budou odhaleni,“ cituje analytika Marca Ummela swissinfo.ch.

„Předstírat, že zlato pochybného původu nevstoupí na švýcarský trh vyloučením přímých dodávek z konkrétních zemí, není správný přístup,“ obhajuje se Valcambi v oficiálním prohlášení po svém vyloučení z asociace, čímž naznačila, že v podobných praktikách jedou všichni. Ale rotace 120 až 150 tun zlata přes švýcarské hranice v hodnotě miliard dolarů ročně zřejmě dokáže pokřivit ledaco.

PSALI JSME: Temné zákoutí největší švýcarské rafinerie zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato