Zlato (oz) / USD
2 342,33
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se vydalo na dlouhou cestu

Generální ředitel společnosti Degussa Goldhandel Švýcarsko Andreas Hablützel sleduje nejnovější vývoj ceny zlata s klidem. Poznamenává, že tento nový růst ceny odráží latentní a nedávno ještě zesílenou nedůvěru v tradiční měnový systém. Navíc je růst ceny zlata z dlouhodobého pohledu přirozený. Zlato prostě zhodnocuje a neděje se s ním nic, co by mělo překvapovat.

Důvěra v měny, jako je euro nebo dolar, bude dál klesat a investoři budou hledat jiné příležitosti, jak zachovat hodnotu svých peněz. Ilustrační foto: iStock

„Ať už jde o kryptoměny nebo zlato, lidé si stále víc chtějí ponechat alespoň část svého bohatství mimo systém fiat,“ říká Hablützel. Výraz fiat, odvozený z latinského „fiat“ (ať se to stane), označuje konvenční ničím nepodloženou papírovou měnu.

„Jde o kombinaci tří faktorů, které cenu zlata zvyšují,“ říká Hablützel k současnému dění. „Za prvé vidíme, jak Čína přesouvá dolarové rezervy do zlata. Aby dosáhla svého cíle rychleji, urychlila hromadění zlatých rezerv.“ A Čína není sama. Z toho vyplývá, že rozvíjející se trhy, historicky největší spotřebitelé zlata, začaly diktovat jeho cenu.

PSALI JSME: Čisté cvičení ve vydělávání peněz

Druhým faktorem je globální odklon od ničím nekrytých měn ve prospěch zlata, protože investoři mají menší důvěru v měny jako je euro kvůli přetrvávajícím a spíš rostoucím ekonomickým problémům v EU. A třetím geopolitická nejistota ohledně neřešitelných konfliktů na Středním východě.

Tyto tři hlavní faktory tak vedou k dominovému efektu. „Kvůli rostoucí geopolitické nejistotě na Blízkém východě investoři zvyšují obsah zlata ve svých investičních portfoliích z přibližně 5-7 procent na zhruba 10-15 procent. To je další cenový faktor zlata, který by se neměl podceňovat,“ říká Hablützel pro švýcarský web Finews určený profesionálům.

PSALI JSME: Ray Dalio: Problémy zlatu prospívají

V současné době považuje trh se zlatem opět za nasycený a očekává pokles ceny o přibližně 150 dolarů v důsledku obvyklého letního propadu. S nedávným nárůstem ceny výrazně nad hranici 2 000 dolarů však zlato našlo novou úroveň, pod kterou pravděpodobně už neklesne.

Cena zlata během několika měsíců výrazně stoupla a loni v březnu poprvé překonala hranici 2 000 dolarů za unci a dokonce se krátce dotkla 2 400 dolarů.

„To, co nyní vidíme, je jen začátek delší cesty. Bude to postupovat pomaleji, ne chaoticky, ale neskončí to havárií,“ míní šéf Degussy. „Důvěra v měny, jako je euro nebo dolar, bude dál klesat a investoři budou hledat jiné příležitosti, jak zachovat hodnotu svých peněz.“

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato