Zlato (oz) / USD
2 319,55
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čtvrtletí zlatých rekordů

Podle nejnověji zveřejněných statistik organizace World Gold Council (WGC, světová rada pro zlato, pozn. aut.) byla Česká národní banka (ČNB) v prvním čtvrtletí s 4,78 tuny pátým největším kupcem zlata na světě.

Cena zlata dosáhla v letošním prvním čtvrtletí v průměru rekordních 2 070 dolarů za troyskou unci, meziročně byla o deset procent vyšší a mezikvartálně stoupla o pět procent. Ilustrační foto: iStock

Lídrem se stalo Turecko s nákupem 30,12 tuny před Čínou (27,06 t), Indií (18,51 t) a Kazachstánem (16,39 t). Za ČNB se zavěsil Omán (4,32 t) a několik dalších států s nákupy přesahujícími alespoň jednu tunu zlata jako je Singapur, Katar nebo Polsko.

Vypadá to, že i letos nákupy centrálních bank přesáhnou tisíc tun, podobně jako v předchozích dvou letech. To obnáší téměř čtvrtinu celosvětové roční poptávky po zlatě, která tak šponovala cenu jako jedna z klíčových hnacích sil navzdory vyšší síle amerického dolaru.

PSALI JSME: ČNB přidala 1,56 tuny zlata do národního pokladu

„I přes vysokou laťku nastavenou v posledních dvou letech nenasytné nakupování zlata pokračuje i letos tváří v tvář růstu ceny. Globální oficiální zlaté rezervy vzrostly o 290 tun, což je nejvíc za 1. čtvrtletí v naší datové řadě od roku 2000. Překonaly tak předchozí rekord z roku 2023 (286 t) a o 69 procent bylo to víc, než je pětiletý čtvrtletní průměr (171 t),“ komentuje statistiku WGC.

„Přestože jsme jen o kousek od nového celoročního rekordu, zůstáváme při pohledu vpřed opatrní. Zdá se, že víceletý trend čistých nákupů centrálních bank se ustaluje, ale možná byly některé centrální banky ochotné s nákupy ještě počkat v reakci na nedávný nárůst cen.

Cena zlata dosáhla v 1. čtvrtletí v průměru rekordních 2 070 dolarů za troyskou unci, meziročně byla o deset procent vyšší a mezikvartálně stoupla o pět procent. V březnu zlato dosáhlo nových výšin a uzavřelo čtvrtletí na měsíčním rekordu 2 214 dolarů za unci.“

PSALI JSME: Zlato přeskočilo 2 300 dolarů a experti říkají, že tím to nekončí

To mohlo být příčinou březnového zpomalení nákupů a mohlo signalizovat určitou zdrženlivost správců rezerv, ačkoli nehlášené nákupy podle WGC nevykazují žádnou takovou zdrženlivost. Konečně celková čtvrtletní poptávka včetně obrovských mimoburzovních nákupů zlata vzrostla na 1 238 tun a byla nejsilnější od roku 2016.

Vysokou cenou zlata nesrazila ani rekordní těžba v objemu 893 tun, čímž překonala předchozí rekord z prvního čtvrtletí loňského roku stanoveného na 855 tunách.

PSALI JSME: Cena zlata explodovala

(rek)

Další z kategorie Zlato