Zlato (oz) / USD
2 319,55
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americká centrální banka podle očekávání úroky nezměnila

Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu na stejné úrovni a naznačila, že se přiklání k případnému snižování nákladů na půjčky. Šéf Fedu Jerome Powell pak uvedl, že bude pravděpodobně trvat déle, než se původně očekávalo, než měnový výbor získá větší důvěru potřebnou k tomu, aby mohl zahájit snižování úrokových sazeb. Základní úrok zůstal již šestou seanci za sebou v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.

Fed
Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu na stejné úrovni a naznačila, že se přiklání k případnému snižování nákladů na půjčky. Foto: iStock

Ve svém prohlášení banka naznačila, že se stále přiklání k případnému snižování nákladů na úvěry, upozornila ale na nedávné neuspokojivé údaje o inflaci. Zachovala v něm hlavní prvky svého ekonomického hodnocení a politických pokynů beze změny.

Banka zopakovala, že neočekává, že bude vhodné snížit sazby, dokud nezíská větší jistotu, že inflace se trvale pohybuje směrem k dvouprocentnímu cíli. To naznačuje, že další pohyb sazeb bude směrem dolů, nenaznačuje to však načasování případného snížení.

„Inflace je stále příliš vysoká,“ řekl Powell na tiskové konferenci po zasedání. „Další pokrok při jejím snižování není zajištěn, cesta vpřed je nejistá. Je pravděpodobné, že získání větší důvěry bude trvat déle, než se dříve očekávalo,“ dodal. Uvedl ale, že je nepravděpodobné, že by další pohyb úroků byl směrem vzhůru.

Fed také oznámil, že od června sníží tempo, jakým zmenšuje svoji rozvahu. Každý měsíc tak vydá jen 25 miliard USD (587,4 miliardy Kč) v dluhopisech ministerstva financí, proti současným 60 miliardám USD. Tento krok má zajistit, aby finančnímu systému nedošly rezervy.

„Americkou ekonomiku sužuje vysoká inflace v sektoru služeb, což se promítá i do očekávání snižování úrokových sazeb,“ řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Upozornil, že ponechání sazeb na vyšších úrovních v USA a snižování sazeb v Čechách zapříčiní rozšíření diferenciálu úrokových sazeb a vznikne další tlak na oslabování koruny vůči dolaru. „Rizikem takového oslabování koruny jsou pak rostoucí ceny importovaného zboží v čele s palivy,“ dodal.

Fed dosáhl významného pokroku při snižování inflace zpět ke svému dvouprocentnímu cíli poté, co se v roce 2022 inflace dostala nejvýše za 40 let. V letošním roce se však pokrok zastavil a dokonce hrozilo, že se obrátí, což přimělo představitele Fedu k opatrnějším vyjádřením ohledně toho, kdy by mohli začít se snižováním sazeb.

Investoři již posunuli termín prvního snížení úroků, nyní dávají šanci 50 procent tomu, že Fed sníží hlavní úrok o čtvrt procentního bodu v září. Někteří se domnívají, že k tomu přistoupí až v prosinci. Na začátku roku přitom analytici čekali letos až šest snížení, celkem o 1,5 procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky