Zlato (oz) / USD
2 313,89
1,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato z USA a Londýna putuje do bezpečí

Senegal zahájil repatriaci svých zlatých rezerv ze Spojených států. Oficiálně chce chránit své finanční zájmy a zajistit stabilitu svých aktiv ve stále nejistějším ekonomickém prostředí. Senegal ale není jedinou zemí, která v současnosti považuje repatriaci zlatých rezerv za obezřetnou praxi.

Senegal zahájil repatriaci svých zlatých rezerv ze Spojených států. Oficiálně chce chránit své finanční zájmy a zajistit stabilitu svých aktiv ve stále nejistějším ekonomickém prostředí. Ilustrační foto: iStock

Podle průzkumu společnosti Invesco tak činí stále větší počet zemí, aby je nepotkal osud zablokovaného zlata, jako v případě Venezuely nebo Ruska.

Nedávné rozhodnutí Ghany repatriovat své zlaté rezervy ze Spojených států je odůvodňováno jinak než v Senegalu. Kromě symbolického gesta znovuzískání kontroly nad svými aktivy drahých kovů jde podle Ghany o pragmatickou touhou chránit se před nejistotami destabilizované americké ekonomiky.

Stejné kroky podnikají Nigérie, Jižní Afrika, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saúdská Arábie. Každá z těchto zemí představuje klíčový region v Africe a na Středním východě a rovněž jejich akce jsou odůvodňovány obavami z budoucnosti amerického dolaru jako hlavní světové rezervní měny.

PSALI JSME: Repatriace zlata aneb ztráty víry v americký dolar

Zhoršující se stav americké ekonomiky slouží jako primární důvod. Odolná inflace, rostoucí zadlužení a obavy o schopnost americké centrální banky udržovat stabilní měnovou politiku. Důvěra v americký dolar klesá. Kromě toho geopolitické napětí a nejistota v obchodních vztazích tyto obavy jen podněcují.

Jedna centrální banka, citovaná anonymně agenturou Reuters, uvedla: „Měli jsme zlato v Londýně… ale nyní jsme ho převedli zpět do vlastní země, abychom ho drželi v bezpečném útočišti.“

Takový je paradox doby.

PSALI JSME: Kde se ukrývají zlaté poklady nejbohatších národů

(rek)

Další z kategorie Zlato