Zlato (oz) / USD
2 305,59
0,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rozhodnutí ČNB o snížení úrokových sazeb bylo jednomyslné

Rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 5,25 procenta bylo jednomyslné. Novinářům to po jednání bankovní rady řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Prognóza centrální banky podle něj počítá s dalším poklesem sazeb, ČNB ale k němu bude přistupovat opatrně. Michl zdůraznil, že proces snižování sazeb lze kdykoli přerušit. Měnová politika podle něj zůstane přísná, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala na úrovni dvou procent.

Aleš Michl
„Proces snižování sazeb může být kdykoli přerušen či zastaven, nebude-li se inflace vyvíjet v souladu s naší predikcí,“ zdůraznil guvernér ČNB Aleš Michl. Foto: ČNB

Na březnovém zasedání bankovní rady viceguvernér Jan Frait a člen rady Tomáš Holub navrhovali zrychlení uvolňování měnové politiky, dnes taková debata podle Michla vůbec nenastala. Do budoucna je podle něj třeba postupovat se snižováním sazeb opatrně a vždy vyhodnocovat aktuální data o vývoji ekonomiky. Nevyjádřil se k tomu, v jakém konkrétním rozsahu by mohla ČNB v červnu dál snížit úrokové sazby.

„Proces snižování sazeb může být kdykoli přerušen či zastaven, nebude-li se inflace vyvíjet v souladu s naší predikcí,“ zdůraznil Michl. Bankovní rada podle něj bude vyhodnocovat zejména setrvalost inflačního prostředí v Česku, vývoj kurzu koruny, vývoj domácí i zahraniční poptávky nebo kroky významných zahraničních centrálních bank. Guvernér ČNB upozornil na to, že centrální banka stále vnímá spíš rizika ve směru vyšší inflace, především rychlé oživení úvěrové aktivity.

Bankovní rada se dnes také zabývala budoucím nastavením rovnovážné úrokové sazby, která zajišťuje dlouhodobou rovnováhu ekonomiky se stabilní inflací na dvouprocentním cíli. Základní scénář prognózy ČNB s ní nadále počítá v úrovni tří procent, podle bankovní rady je ale pravděpodobné, že se proti úrovni před pandemií zvýšila. Podle Michla to souvisí mimo jiné s dlouhodobě vysokými deficity veřejných financí, které vytvářejí velké množství nových peněz v ekonomice.

Michl také uvedl, že v době před pandemií covidu-19 byly úrokové sazby dlouhodobě pod touto rovnovážnou sazbou a v reálném vyjádření byly záporné. Nynější bankovní rada to nechce dopustit, aby znovu nevytvořila prostředí pro zvýšení inflace, řekl.

Během Michlovy tiskové konference posílila koruna vůči euru o 0,35 procenta na 24,98 koruny za euro, řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Důvodem je podle něj „jestřábí“ komentář k nové prognóze ČNB. Trajektorie úrokových sazeb je totiž ve srovnání s minulou prognózou výše. „Prognóza implikuje, že od příštího zasedání by mohlo být snižování sazeb pomalejší. Oznámení neutrální úrokové sazby tři procenta překvapila trh a koruna v tomto důsledku posiluje,“ vysvětlil.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky