Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Španělský Titanik si vzal s sebou i své zlaté tajemství (2.)

Příběh španělské zaoceánské lodi Príncipe de Asturias (Princ nebo princezna z Asturie), o němž jsme psali včera, je kombinací známých faktů, neprokázaných teorií a nejrůznějších domněnek, shromážděných v několika knihách vydaných na obou stranách Atlantiku. Vyšetřování, které před 106 lety vedla pojišťovna Lloyds, nedokázalo určit příčinu ztroskotání lodi, jež dodnes zůstává záhadou.

Príncipe de Asturias se nebezpečně přiblížila k pobřeží a ve čtyři hodiny ráno najela na mělčinu. Parní stroj explodoval. Příď se zřítila střemhlav do vody a během pěti minut celou loď pohltilo moře. Ilustrace: AlejandroPorfirio54 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72206227

Té noci však přišla prudká bouře, která přinesla silný déšť a hustou vrstvu mlhy znemožňující majáku Ponta do Boi navádět loď podél pobřeží. Príncipe de Asturias se nebezpečně přiblížila k pobřeží a ve čtyři hodiny ráno najela na mělčinu.

Parní stroj explodoval. Příď se zřítila střemhlav do vody a během pěti minut celou loď pohltilo moře. Posádka měla sotva dost času na to, aby nasadila jediný záchranný člun. Loď měla nejmodernější telegrafní zařízení, ale katastrofa udeřila tak náhle, že posádka asi neměla čas vyslat signál SOS.

PSALI JSME: Španělský Titanik si vzal s sebou i své zlaté tajemství (1.)

Poslala Británie zlato za obilí?

Na své cestě po trase Barcelona-Buenos Aires převážel parník závratnou sumu, přibližně 40 milionů liber šterlinků ve zlatě – platbu britské vlády Argentině za válečné dodávky potravin. Vezl také stovky pytlů transatlantické pošty, zásoby francouzského alkoholu a osm soch pro pomník španělským kolonistům, který měl být postaven v argentinském hlavním městě.

Ale člen posádky Siles, elektrikář, který tragédii přežil, měl navzdory nezájmu lodní společnosti podezření, že v nákladovém prostoru lodi je další nedeklarovaný náklad: Další velká zásilka zlata. „Kolovaly zvěsti, že loď převáží asi 11 tun zlata pro otevření španělské banky v Buenos Aires,“ říká jeho vnuk.

PSALI JSME: Nejcennější poklad všech dob

„Domníval se, že ztroskotání mohlo být úmyslné a že souviselo se zmizením kapitána,“ říká Isidor Prenafeta Siles. Podle svého vnuka Siles Peña uvedl, že v noci tragédie byl spolu s dalším členem posádky svědkem podivné a podezřelé události: Uprostřed bouře se u Príncipe objevila malá nákladní loď a na tuto záhadnou loď bylo přeloženo několik beden s neznámým obsahem.

Kam zmizel kapitán?

Jedním z prvků příběhu zániku zaoceánského parníku, který stále vzbuzuje zájem a dohady, zůstává skutečnost, že kapitána lodi Josého Lotinu ještě před katastrofou prohlásili za nezvěstného. Nikdo o něm už nikdy neslyšel. Jeho tělo se nikdy nenašlo a nebyl počítán mezi přeživší.

PSALI JSME: Kolumbie nalezla vrak galeony s největším potopeným pokladem na světě

„V té době „kolovala spousta divokých historek, například že se kapitán zastřelil, nebo že loď potopilo německé torpédo,“ upozorňuje Prenafeta Siles.

Tragédie lodi Príncipe de Asturias měla také svého hrdinu. Vlastně hrdinku. Marinu Vidalovou, šestadvacetiletou španělskou prodavačku šperků, která cestovala na lodi v první třídě. Vidalová byla vynikající plavkyně a podařilo se jí zachránit nejméně čtyři lidi, včetně jediného brazilského občana na palubě.

Dokončení

PSALI JSME: Prolomí překvapivá závěť tajemství japonského Titaniku?

(plk)

Další z kategorie Zlato