Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kolumbie nalezla vrak galeony s největším potopeným pokladem na světě

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oficiálně potvrdil, že jeho země objevila vrak španělské galeony San José, která se před více než 300 lety potopila u pobřeží Cartageny. Předpokládá se, že měla na palubě náklad smaragdů, zlata a stříbrných mincí v takovém množství, že je možné, že je největším potopeným pokladem na světě.

ZLATO 2015 12 XX - www.huffingtonpost.com (2)

Na tiskové konferenci pořádané v Cartageně Santos novinářům sdělil, že přesné místo, kde leží San José, a také to, jak byla s pomocí mezinárodního týmu odborníků objevena, je státním tajemstvím. Loď se potopila někde ve velmi rozlehlé oblasti moře kolem kolumbijského poloostrova Baru jižně od Cartageny.

Potápěči se k vraku ještě nedostali, ale automatické průzkumné ponorky vynesly na hladinu fotografie velmi dobře zachovalých bronzových děl s vyraženými delfíny. A tak nejsou žádné pochyby o totožnosti objevené lodi.

Kupní síla 50 miliard dolarů

Odborníci odhadují, že její náklad byl 11 milionů zlatých mincí a šperků ze španělských kolonií. Pokud budou vyzdviženy z moře – mohly by mít cenu v řádu miliard dolarů.

Právě proto je o vrak dnes takový zájem. Společnost Sea Search Armada, která dlouhodobě uvažovala o vyzvednutí vraku, odhaduje, že kupní síla nákladu v době potopení lodi by odpovídala dnešním asi 50 miliardám dolarů, což je zhruba výše celého českého ročního rozpočtu.

Přímý prodej nákladu zlata a stříbra zájemcům by pak při dnešních cenách mohl vynést kolem dvou miliard dolarů – v tom je započtena i historická hodnota mincí.

Tato loď je námořními experty pokládána za svatý grál španělských koloniálních vraků. Byla předmětem právní bitvy mezi Spojenými státy, Kolumbií a Španělskem právě o to, komu poklady patří.

Vleklé spory o vyzvednutí vraku

V roce 1982 po investici zhruba deseti milionů dolarů společnost Sea Search Armada (SSA) oznámila, že našla místo potopení San José a pokusí se o vyzvednutí. V té době se domnívala, že její podíl bude činit polovinu z hodnoty nálezu, podle zavedeného námořního práva, ale skutečnost byla úplně jiná. Kolumbie o takovém vyrovnání nechtěla ani slyšet a odmítla společnosti vyzvednutí vraku povolit. Za objevení vraku společnosti SSA nabídla jen jakési pětiprocentní „nálezné“.

V průběhu následujícího sporu došlo nejen na výměnu právních argumentů, ale i emotivní prohlášení o rabování národního kulturního dědictví americkým kapitálem. A tak spor v různých podobách putuje po soudech více než čtvrt století a dodnes není zcela vyřešen. Firma nicméně potvrdila, že hodlá bojovat dále.

Autor: ren

Další z kategorie Články