„Naposledy došlo k dramatickému souboji těchto komodit v roce 2020, když covid dusil globální ekonomiku. Pandemie vytlačila zlato na povrch a ropě dala na frak. Tentokrát není situace tak jednoznačná.
Kdy přesně přestane americká centrální banka zvyšovat úrokové sazby, je pro obě komodity zásadní. Snaha předvídat načasování vedla v poslední době k některým neintuitivním krokům, kdy ropa jako rizikové aktivum, často zdražuje na základě slabých ekonomických údajů v USA, zatímco zlato padá,“ popisuje situaci agentura Bloomberg.
„To, co dělá situaci obtížnou, je poznat, kdy se ze špatných zpráv stávají dobré,“ charakterizoval zapeklitost dění šéf komoditní strategie ING Warren Patterson. Například Čína. Její zotavení po viru nesplňuje očekávání, ale většina analytiků si stále myslí, že se v určitém okamžiku poptávka největšího dovozce ropy zvýší.
Spojenectví organizace těžařů ropy OPEC s Putinem je další velkou neznámou pro ropné investory, zvláště když oznámení o snížení těžby ropy na začátku dubna s cenou zásadně nezahýbalo.
PSALI JSME: Ceny ropy se po předchozích prudkých propadech stabilizují
„Někteří analytici stále věří, že se ceny posunou výš v naději, že zvýšený nákup od čínských rafinerií vykompenzuje zhoršující se ekonomickou situaci v USA. Tento optimismus však v posledních týdnech opadl, přičemž kvarteto největších fondů obchodovaných na burze zaznamenalo pět týdnů odlivu za sebou,“ píše Bloomberg.
Není shoda na tom, kam cena ropy směřuje. Goldman Sachs je stále přesvědčena, že ropa Brent do prosince zdraží na 95 dolarů za barel ze současných asi 78 dolarů. Citigroup však stále trvá na poklesu pod 80 dolarů za barel. „Mezi optimisty a pesimisty je na ropných trzích obzvláště velká propast,“ konstatovali analytici banky Standard Chartered v polovině dubna.
Co je špatná zpráva pro ropu, je obvykle dobrá zpráva pro zlato. To se odráží v největším světovém zlatém fondu SPDR Gold Shares, který od poloviny března zaznamenal silný investiční příliv.
Spotové zlato posílilo z 1 630 dolarů za unci v listopadu na přibližně 2 000 dolarů – což není daleko od rekordního maxima – protože investoři sázejí na ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA. To sníží výnosy státních dluhopisů a prospěje neúročeným aktivům.
PSALI JSME: Lombard Odier přehodnotila cílovou cenu zlata na 2 100 dolarů
Vzácný kov kromě neuspokojivého oživení Číny podporují i vyhlídky na destabilizující boj o dluhový strop v USA. „Klesající příjmy státu jsou obvykle dobré pro zlato, ale drahým kovům se teď daří i navzdory rostoucím příjmům, protože i tak USA ohrožuje dluhový strop. Myslím, že zlato půjde hodně nahoru,“ řekl agentuře zakladatel švýcarského hedgeového fondu EDL Capital Edouard de Langlade.
Rovněž Citigroup uvedla, že během šesti až dvanácti měsíců může zlato dosáhnout ceny 2 300 dolarů za unci, když argumentuje bankovními turbulencemi v USA spolu s nárůstem nákupů zlata centrálními bankami rozvíjejících se trhů.
„Zhoršení vztahů mezi USA a Čínou spolu s tvrdošíjně vysokou inflací napomáhá zlatu,“ dodal hlavní analytik Oanda Asia Pacific Kelvin Wong. „V současném ekonomickém kontextu se bude zlatu ve stagflačním prostředí dařit.“
PSALI JSME: Bank of America říká, že unce zlata by mohla stát přes 2 500 dolarů
(rek)