Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Propadne po vzniku ruské burzy cena zlata?

Rusko nedávno navrhlo vlastní burzu drahých kovů, předběžně pojmenovanou Moskevský světový standard. Tento projekt byl připravován dlouhou dobu, aby tato burza byla alternativou k Londýnskému trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA).

Rusko nedávno navrhlo vlastní burzu drahých kovů, předběžně pojmenovanou Moskevský světový standard. Ilustrační foto: Shutterstock

V posledních několika měsících Rusko stále víc trvá na tom, že LBMA se zapojuje do manipulace s trhem drahých kovů a udržování nízkých cen. To má negativní dopad na ruský export drahých kovů. Kritika zesílilo poté, co LBMA zcela zakázala obchod s ruskými drahými kovy.

Přestože je vznik ruské burzy ministerstvem financí považován i za jakousi pomstu LBMA, je podle Moskvy klíčový pro „normalizaci fungování sektoru drahých kovů“. Burza bude vycházet z moskevského světového standardu. Pravděpodobně vznikne i výbor jako v LBMA, který bude zastupovat velké finanční instituce a centrální banky zemí bývalého Sovětského svazu.

Aktuální plán je navázat ceny drahých kovů buď na některou z národních měn, nebo vytvořit zcela novou měnu BRICS. Kromě toho se Rusko také snaží přimět další důležité země produkující zlato, jako je Venezuela, Čína, Indie a Peru, aby podpořily její burzu.

PSALI JSME: Čína skupuje zlato, aby pohřbila dolar

Čína, největší světový spotřebitel zlata, však již burzu v Šanghaji má, nicméně po zákazu ruských kovů na britské LBMA nebo americké COMEX může spíše chtít získat trochu víc vlivu pro sebe.

Indie nedávno také založila vlastní burzu drahých kovů, známou jako India International Bullion Exchange, aby konkurovala LBMA, s jejímiž praktikami je prý také nespokojená. Podle indického premiéra Narendry Modiho burza „umožní Indii zaujmout právoplatné místo na globálním trhu drahých kovů“.

Investoři spekulují, že Rusko a Indie tak zahájily hnutí, které by mohlo přimět další významné producenty zlata otevřít své vlastní burzovní trhy. Pokud se Rusku podaří pro jeho plán získat podporu dalších zemí jako je Venezuela a Peru, mohla by tato skupina získat kontrolu nad asi 62 procenty veškerého nově vytěženého zlata na světě.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Brazílie by se také mohla rozhodnout, že půjde ve stopách Ruska a Indie, protože země má masivní síť nelegální těžby zlata. Toto zlato se vyváží do celého světa, zejména do Evropy. Zřízení formální burzy drahých kovů by mohlo vést k legalizaci těžby a přesměrování výnosů do vládní pokladny.

Venezuela, další velký producent zlata, je rovněž kandidátem na otevření vlastní burzy drahých kovů. „Může za to především hyperinflace, jež podnítila obrovskou poptávku po zlatě, zejména fyzickém, kterým dnes mnoho lidí platí i za základní potřeby. Současná politická a ekonomická situace Venezuely je však zřejmě příliš křehká na to, aby mohla plně využít výhod nového trhu s právě teď,“ domnívá se web brokerské společnosti Capital.com.

„Zlato, které od konce července zdražilo zhruba o pět procent, ale od březnových maxim kleslo o 15 procent, může být pod ještě větším tlakem, pokud se světový standard Moskvy prosadí. To by mohlo být způsobeno prudkým přílivem zlata na světový trh, který by poměrně výrazně vychýlil rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou minimálně na několik měsíců,“ odhaduje brokerská firma.

PSALI JSME: Rusko chce vyřadit dolar i LBMA z obchodu se zlatem

(rek)

Další z kategorie Zlato