Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína skupuje zlato, aby pohřbila dolar

Čína, která se v případě zlata pozornosti světových médií dlouhodobě vyhýbá, podle agentury Reuters rekordním tempem tajně dováží ze Švýcarska zlato. Švýcarský vývoz zlata do Číny v červenci vzrostl na nejvyšší hodnotu od prosince 2016.

Kdyby čínská, druhá největší ekonomika světa, spojila zlato s jüanem, Peking by dosáhl vysněného cíle učinit svou měnu respektovanější a stabilnější než dolar. Ilustrační foto: Shutterstock.com

Údaje švýcarských celníků ukazují, že Švýcarsko dodalo pevninské Číně 80,1 tuny zlata v hodnotě 4,6 miliardy dolarů oproti 32,5 tuny v červnu. Jen za dva měsíce tak Čína dovezla 112,6 tuny zlata. Měsíční spotřeba zlata v Číně se přitom pohybuje kolem 20 tun.

Přesně tolik zlata bylo ve stejném období dovezeno do Číny loni. Podle indického portálu TFI Global News Čína v současné době dováží o 60 tun zlata měsíčně navíc. „Čína bezesporu chystá něco velkého a pořádně šibalského,“ poznamenává autor a ptá se: „Co přesně Peking plánuje, když hromadí tak obrovské zásoby zlata?“

Odpověď na tuto otázku má ležet v Moskvě. Poté, co byly na ruskou ekonomiku uvaleny sankce, začal ruský vůdce Putin hovořit o navázání ruské měny na zlato a o vydání „stabilních coinů“ na trhu s kryptoměnami vázaných na zlato.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Nyní Čína podle portálu vytahuje rady z Putinovy příručky: „I Peking by mohl připravovat základy pro navázání své měny na zlato. Jüan je v současnosti využíván jako uchovatel hodnoty a obchoduje se s ním podstatně méně než s jakoukoli jinou světovou měnou.“

„Činnost Číny je navíc totožná s tím, co v poslední době dělá Rusko. To zahájilo proces odstranění dolaru ze své ekonomiky, když oznámilo, že rubl bude navázán na zlatý standard. Jeden gram zlata byl centrální bankou oceněn na 5 000 rublů,“ tvrdí autor.

„Nyní se Čína zřejmě chystá Rusy následovat. Kdyby druhá největší ekonomika světa spojila zlato s jüanem, Peking by dosáhl vysněného cíle učinit svou měnu respektovanější a stabilnější než dolar. „Hegemonie USA by se pak zcela rozpadla,“ míní v komentáři TFI Global.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

„Čína je připravena předběhnout americkou ekonomiku do roku 2026. Celosvětově většina zemí automaticky navázala svou měnu na americký dolar. V době, kdy důvěryhodnost USA a jejich ekonomika klesají, by se mohlo víc zemí rozhodnout pro navázání měny na zlatem podložený jüan a využít ho pro mezinárodní obchod,“ napsal web.

Kromě toho by jüan vázaný na zlato poskytl výhodu i čínským obchodníkům. „Obchod s USA je v přebytku a jeho rozšiřování by nakonec vedlo k tomu, že jüan by vůči dolaru získal větší sílu,“ stojí v komentáři.

„USA jistě prokoukly notoricky známé plány Číňanů. Aby zkrotily Čínu, naléhavě potřebují ovládnout světový obchod se zlatem na jednom místě, a to ve Švýcarsku. Musí nastínit plán na snížení vývozu švýcarského zlata do Číny buď prostřednictvím sankcí, nebo tím, že Švýcarům jednoduše nabídnou lepší cenu, než Číňané,“ uzavírá indický portál.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

(rek)

Další z kategorie Zlato