Zlato (oz) / USD
2 321,95
0,36 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko chce vyřadit dolar i LBMA z obchodu se zlatem

Rusko vyloučené z mezinárodního obchodu s drahými kovy navrhuje nový mezinárodní standard pro obchod s drahými kovy. Moskevský světový standard (MWS) by se tak měl stát alternativou k Londýnskému trhu s drahými kovy (LBMA, London Bullion Market Association), který podle webu Zero Hedge systematicky manipuluje trhy s drahými kovy, aby mohl stlačovat ceny.

Rusko navrhuje vytvořit trh pro zlato, platinu atd., který bude regulován zeměmi, které tyto kovy těží. Ilustrační foto: iStock

Podle ruského ministerstva financí je taková nová, nezávislá mezinárodní struktura nezbytná pro normalizaci fungování sektoru drahých kovů a její vytvoření je podle Moskvy kriticky důležité. Základem této nové struktury má být nová specializovaná mezinárodní burza drahých kovů se sídlem v Moskvě, která se bude opírat o MWS.

Rovněž je navržen výbor pro stanovení cen drahých kovů složený z centrálních a největších bank Euroasijské hospodářské unie (Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Rusko, pozn. aut.), které jsou v současnosti na trhu drahých kovů zastoupeny.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Podle ruského ministerstva financí budou ceny drahých kovů fixovány buď v národních měnách klíčových zemí nebo pomocí nových měnových jednotek používaných v mezinárodním obchodu – například nové měny členských BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR), jak navrhuje Putin.

Ministerstvo financí chce zatraktivnit členství v této organizaci pro všechny účastníky trhu, zejména Čínu, Indii, Venezuelu, Peru a další země Jižní Ameriky a také Afriky. Jeho cílem je rychle zničit monopol LBMA a zajistit stabilní rozvoj sektoru drahých kovů.

PSALI JSME: Indie a BRICS dávají dolaru kopačky

Rusko v podstatě navrhuje vytvořit trh pro zlato, platinu atd., který bude regulován zeměmi, které tyto kovy těží. To by byla, jednoduše řečeno, revoluce. Na základě tohoto nového trhu hodlá podporovat systém bilaterálního obchodu v národních měnách, který konkrétně vylučuje dolary, eura a britské libry.

A nyní několik statistik o světových zdrojích zlata. Produkce USA a dalších „nepřátelských zemí“ dodává celkem 22 procent světového zlata. Euroasijská ekonomická unie, BRICS a Afrika dohromady produkují 57 procent – tedy již nyní kontrolní podíl. Přidáme-li Peru a Venezuelu, číslo se zvýší na 62 procent.

PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

Řečeno co nejjednodušeji: Rusko se domlouvá s řadou dalších zemí, které kontrolují lví podíl na produkci zlata, na vyloučení dolaru, eura a libry ze systému mezinárodního vypořádání počínaje drahými kovy, ale nutně to nemá být konečná.

Pro začátek Rusko zafixovalo cenu zlata v rublech na 5 000 rublů za gram, což vychází na 2 447,17 amerických dolarů za troyskou unci. To je ve srovnání s cenou LBMA v době vzniku tohoto článku ve výši 1758,84 dolaru poměrně zajímavé. „Zdá se, že dny, kdy LBMA může snižovat ceny zlata pomocí manipulace s papírovým zlatem, se krátí,“ poznamenává kritický Zero Hedge.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

(rek)

Další z kategorie Zlato