Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

„Vzhledem k tomu, že ruská centrální banka právě zásadně změnila mezinárodní obchodní a měnový systém tím, že navázala ruský rubl na zlato i komodity, požádali mě novináři v Moskvě, abych napsal článek s otázkami a odpověďmi o tom, co tento vývoj znamená a jaké jsou důsledky těchto změn pro ruský rubl, americký dolar, cenu zlata a globální systém měn,“ napsal před pár dny Ronan Manly, analytik drahých kovů ve společnosti BullionStar, na odborném webu Zero Hedge.

Tím, že Ruská centrální banka nabídla ruským bankám, že od nich bude vykupovat zlato za pevnou cenu, navázala rubl na zlato a současně stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru. Ilustrační foto: iStock

Jeho článek byl původně zveřejněn na internetových stránkách RT.com, ale ty jsou nyní v mnoha západních zemích blokovány a cenzurovány a čtenáři k nim nemají přístup, pokud nepoužívají VPN. „Kdo by si pomyslel, že občané západních zemí se „svobodou slova“ budou potřebovat VPN, aby si mohli přečíst ruský zpravodajský web?“ klade si Manly sarkastickou otázku. Níže přinášíme výtah z jeho článku napsaném ve stylu „otázky a odpovědi“.

Proč je stanovení pevné ceny zlata v rublech významné?

Tím, že Ruská centrální banka nabídla ruským bankám, že od nich bude vykupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram, jednak navázala rubl na zlato, a protože se zlato obchoduje v amerických dolarech, stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru.

Tuto vazbu můžeme pozorovat v akci od pátku 25. března, kdy Ruská banka oznámila pevnou cenu. Rubl se v té době obchodoval za cenu kolem 100 za americký dolar, ale od té doby posílil a blíží se k 80 za americký dolar. Proč? Protože zlato se na mezinárodních trzích obchoduje za cenu přibližně 62 dolarům za gram, a trhy a arbitrážní obchodníci to nyní vzali na vědomí, což vyhnalo kurz rublu vůči USD výše.

PSALI JSME: Ruská centrální banka obnoví nákupy zlata od domácích bank

Rubl má tedy nyní spodní hranici vůči americkému dolaru, pokud jde o zlato. Ale zlato má takříkajíc podlahu také, protože 5 000 rublů za gram je 155 500 rublů za trojskou unci zlata a při spodní hranici poměru rublu k dolaru kolem 80 to znamená cenu (unce) zlata kolem 1940 dolarů. A pokud se západní papírové trhy se zlatem LBMA/COMEX pokusí srazit cenu zlata v amerických dolarech níže, budou se muset pokusit oslabit i rubl, jinak se papírové manipulace projeví navenek.

Navíc, pokud s novou vazbou zlata na rubl bude rubl nadále posilovat (například kvůli poptávce vytvořené povinnými platbami za energie v rublech), projeví se to i v silnější ceně zlata.

Co to znamená pro ropu?

Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu a třetím největším světovým vývozcem ropy. Právě teď vidíme, že Putin požaduje, aby zahraniční odběratelé (dovozci ruského plynu) museli za tento zemní plyn platit rubly. To okamžitě váže cenu zemního plynu na rubly a (kvůli pevné vazbě na zlato) na cenu zlata. Ruský zemní plyn je tedy nyní prostřednictvím rublu navázán na zlato.

PSALI JSME: Domácnosti mají přednost. Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata od tamních bank

Totéž lze nyní provést s ruskou ropou. Pokud Rusko začne požadovat platbu za vývoz ropy rubly, dojde k okamžitému nepřímému navázání na zlato (prostřednictvím pevného spojení rubl-zlato). Pak by Rusko mohlo začít přijímat zlato přímo jako platbu za svůj vývoz ropy. Ve skutečnosti lze tento postup aplikovat na jakékoli komodity, nejen na ropu a zemní plyn.

Co to znamená pro cenu zlata?

Tím, že hrají obě strany rovnice, tj. propojení rublu se zlatem a následné propojení plateb za energie s rublem, Ruská centrální banka a Kreml zásadně mění celé předpoklady fungování globálního obchodního systému a zároveň urychlují změny v globálním měnovém systému. Tato hradba kupujících, kteří hledají fyzické zlato, aby jím platili za skutečné komodity, by jistě mohla torpédovat a vyhodit do povětří trhy s papírovým zlatem na burzách LBMA a COMEX.

Pevná vazba mezi rublem a zlatem klade spodní hranici na kurz RUB/USD, ale také kvazi spodní hranici na dolarovou cenu zlata. Kromě toho je však hlavní událostí navázání zlata na platby za energie.

PSALI JSME: Citigroup: Pokud bude Rusko zoufalé, mohlo by prodat zlato na domácím trhu a nakoupit rubly

Zatímco zvýšená poptávka po rublech by měla i nadále posilovat kurz RUB/USD a projevit se vyšší cenou zlata díky pevnému propojení rublu se zlatem, pokud by Rusko začalo přijímat zlato přímo jako platbu za ropu, pak by to pro cenu zlata znamenalo novou změnu paradigmatu, protože by se cena ropy přímo navázala na cenu zlata.

Rusko by například mohlo začít tím, že by stanovilo, že nyní bude přijímat jeden gram zlata za barel ropy. Nemuselo by jít o jeden gram, ale muselo by jít o nabídku se slevou oproti současné referenční ceně ropy, aby se podpořilo její přijetí, např. 1,2 gramu za barel. Kupující by se pak předháněli v nákupu fyzického zlata, aby zaplatili za vývoz ruské ropy, což by zase vytvořilo obrovské napětí na trzích s papírovým zlatem v Londýně a New Yorku.

Co to znamená pro rubl?

Navázání rublu na zlato prostřednictvím pevné ceny Ruské centrální banky nyní stanovilo spodní hranici kurzu RUB/USD, a tím stabilizovalo a posílilo rubl. Požadavek, aby se za vývoz zemního plynu platilo v rublech (a později možná i za ropu a další komodity), bude opět působit jako stabilizace a podpora.

PSALI JSME: Rusové si „díky“ invazi na Ukrajinu mohou kupovat zlato bez DPH

Pokud většina mezinárodního obchodního systému začne tyto rubly přijímat pro dohody o platbách za komodity, mohlo by to ruský rubl posunout do pozice významné světové měny. Zároveň jakýkoli krok Ruska k přímému přijímání zlata pro platby za ropu způsobí, že do ruských rezerv bude proudit více mezinárodního zlata, což by rovněž posílilo bilanci Ruské centrální banky a následně rubl.

Hovořit o formálním zlatém standardu pro rubl je možná předčasné, ale o zlatem krytém rublu musí Ruská centrální banka uvažovat.

Co to znamená pro ostatní měny?

Globální měnové prostředí se rychle mění a centrální banky po celém světě to zjevně berou na vědomí. Západní sankce, jako je zmrazení většiny ruských devizových rezerv při snaze sankcionovat ruské zlato, nyní jasně ukázaly, že vlastnická práva k devizovým rezervám drženým v zahraničí nemusí být respektována, a stejně tak, že zlato zahraničních centrálních bank držené v trezorech, například v Bank of England (britská centrální banka, pozn. red.) a newyorském Fedu (americká centrální banka), není mimo konfiskaci.

PSALI JSME: Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

Ostatní nezápadní vlády a centrální banky se proto budou živě zajímat o to, zda Rusko naváže rubl na zlato a zda naváže platby za vývoz komodit na rubl. Jinými slovy, pokud Rusko začne přijímat platby za ropu ve zlatě, mohou ostatní země pocítit potřebu následovat jeho příkladu.

Podívejte se, kdo jsou kromě USA největší světoví producenti ropy a zemního plynu – Írán, Čína, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar. Je zřejmé, že všechny země BRICS (zkratka pro označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, pozn. red.) a euroasijské země to vše také velmi pozorně sledují. Pokud se blíží zánik amerického dolaru, všechny tyto země budou chtít, aby jejich měny byly příjemci výhod nového multilaterálního měnového řádu.

Co to znamená pro americký dolar?

Od roku 1971 je celosvětový rezervní status amerického dolaru podložen ropou a éra petrodolaru byla možná pouze díky tomu, že svět nadále používal americké dolary k obchodování s ropou a že USA dokázaly zabránit jakémukoli konkurentovi amerického dolaru.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

To, čeho jsme nyní svědky, však vypadá jako začátek konce tohoto padesátiletého systému a zrození nového multilaterálního měnového systému, který se bude opírat o zlato a komodity. Spouštěčem bylo zmrazení ruských devizových rezerv. Obří komoditně silné země světa, jako je Čína a země vyvážející ropu, nyní možná cítí, že nastal čas přejít na nový spravedlivější měnový systém. Není to překvapení, diskutují o tom už léta.

Jaké jsou důsledky tohoto vývoje?

Krok Ruské centrální banky navázat rubl na zlato a propojit platby za komodity s rublem je změnou paradigmatu, kterou západní média zatím příliš nechápou. Jak bude domino padat, mohou mít tyto události různou odezvu. Zvýšenou poptávka po fyzickém zlatě. Výbuchy na trzích s papírovým zlatem. Přehodnocení ceny zlata. Odklon od amerického dolaru. Zvýšený dvoustranný obchod s komoditami mezi nezápadními zeměmi v jiných měnách, než v americkém dolaru.

Poznámka redakce na závěr: Všimněte si, že autor, Ronan Manly, ve svém textu, aby mohl vyjít na ruském provládním webu, ani jednou nepoužil výrazy, jako válka, invaze, krize, Ukrajina… A když psal o „západních sankcích“, nevysvětlil, proč je Západ na Rusko uvalil. Tedy kvůli ruské vojenské agresi vůči sousednímu státu.

PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

(luk)