Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Financial Times: Tajemná eskalace zlata mate analytiky

Cena zlata stoupla o sedm procent za týden a dosáhla rekordních hodnot. Dlouholetí pozorovatelé trhu se ale podivují, čím to je. Někteří to připisují očekáváním poklesu úrokových sazeb v USA, což by zvýšilo přitažlivost zlata. Avšak několik komentátorů tvrdí, že žádný z faktorů, které za posledních 16 měsíců vedly k růstu zlata, zřejmě není katalyzátorem této eskalace.

Britský deník Financial Times při pátrání po příčinách růstu ceny zlata oslovil řadu analytiků. Ilustrační foto: iStock

Ani rekordní nákupy centrálních bank, ani čínské domácnosti hledající útočiště pro své peníze, ani války na Ukrajině a na Blízkém východě. „Byl to nejtišší a nejvíc matoucí růst ceny zlata,“ prohlásila Nicky Shieldsová, analytička drahých kovů ve švýcarské rafinerii MKS Pamp. „Hlavně je divné to, co to vyneslo zlato z 2 000 dolarů na víc než 2 150 dolarů.“

Současné zdražování zlata odstartovalo, když údaje o výrobě v USA na začátku března ukázaly větší než očekávaný pokles, což posílilo přesvědčení investorů, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít v červnu snižovat úrokové sazby, píše deník Financial Times, který při pátrání po příčinách růstu ceny zlata oslovil řadu analytiků.

Ale zdá se, že pohyby ve výnosech státních dluhopisů a dolaru plně neospravedlňují rallye zlata, říkají analytici. Dvouletý dluhopis citlivý na úrokové sazby klesl od začátku března jen o 0,12 procentního bodu na 4,5 procenta, což je stále mnohem víc než lednových 4,12 procenta, zatímco dolar je stále výš vůči koši šesti světových měn, než tomu bylo na začátku roku, připomíná deník.

PSALI JSME: Aktuální propad ceny zlata by před týdnem byl rekordem

„Dříve, když jsme měli pohyb ceny o 70 až 80 dolarů, obvykle to bylo doprovázeno novým katalyzátorem nebo rizikovými událostmi,“ řekla Suki Cooperová, analytička banky Standard Chartered. „Ale tentokrát k žádnému významnému posunu událostí nedošlo.“

Rhona O’Connellová z makléřské společnosti StoneX, ale uvedla, že vysokou cenu zlata může ospravedlnit soubor mnoha faktorů, například že Čína nedávno zpřísnila svou rétoriku vůči Tchaj-wanu, doutnající bankovní napětí v USA a letošní volby v řadě zemí. I ona ale dodala, že žádný z těchto faktorů není za růstem z minulého týdne.

Místo toho O’Connellová ukazuje na obchodníky s hybnou silou – fondy, které podporují rostoucí cenu i poté, co zlato prolomilo klíčovou hladinu. „Není tu nic konkrétního nebo hmatatelného na co bychom mohli poukázat, kromě sledování Fedu.“

PSALI JSME: Průlom zlata je jednoznačný. Cílem má být 2 535 dolarů za unci

Je ale nepravděpodobné, že by samotné naděje na snížení sazeb v USA byly hlavním důvodem zlatého skoku, říkají stratégové. Nedostatek okamžitě dostupných údajů o tocích na trhu vedle k domněnkám, že mimoburzovní nákupy tajných kupců zlata, které je těžké vysledovat, vytáhly cenu nahoru.

Bernard Dahdah, analytik francouzské banky Natixis, uvedl, že nedávné mírné pohyby ve výnosech dolaru a dluhopisů a pokračující odlivy z burzovních fondů by naopak měly zpomalovat zlatou jízdu v očekávání snížení sazeb Fedu. Nelze ji připsat ani obnovené poptávce ze strany čínských retailových investorů, ani nákupům centrálních bank, protože ty se snaží nakupovat pozvolna a nenápadně.

„Je to poprvé, co jsem se posadil a nevěděl, co za tím je,“ svěřil se Dahdah. „Je za tím velký hedgeový fond nebo správce aktiv, který si hraje s deriváty zlata?“

Počet objednávek na nákup zlata na komoditní burze Comex v Chicagu od 28. února vyskočil o 30 procent, čisté dlouhé pozice jen v úterý vzrostly o 64 tisíc na 208 tisíc kontraktů. Už by měly znít varovné zvony,“ domnívá se O’Connellová. „Jednou se to zastaví a dojde k vybírání zisků.“

PSALI JSME: Zlaté rekordy jsou jedna velká záhada

Někteří se domnívají, že oživení trhu se zlatem je příznakem toho, že se investoři předcházejí vývoj ohledně snížení úrokových sazeb. „Přitom není předem rozhodnuto, že je Fed sníží,“ konstatoval Carsten Menke, vedoucí výzkumu německé banky Julius Bär.

„Někteří analytici tvrdí, že zlato je podhodnocené. Pokud to porovnáme s cenou v roce 1980 a upravíme o inflaci, mělo by být výrazně nad 3 000 dolary za troyskou unci.“

Suki Cooperová také poukázala na silnou poptávku maloobchodních a centrálních bank mimo vyspělé země, stejně jako na zprávy o odkladu snížení úrokových sazeb. „Existuje příliš mnoho neznámých, před kterými se investoři chtějí ochránit,“ uvedla s odkazem na volby, rizika eskalace konfliktů nebo návratu bankovní krize. „Prostě to vypadá na nový apetit na trhu se zlatem.“

PSALI JSME: Divoká karta Citi: 3 000 dolarů za unci zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato