Podle deníku The Sun britský sběratel a restaurátor vojenské techniky Nick Mead našel pět cihel zlata v tanku Type 69, čínské kopii sovětského T-55, když jej v roce 2017 chtěl zrestaurovat a přidat do své sbírky 150 vojenských vozidel.
Spolu s mechanikem Toddem Chamberlainem si dokonce natočili, jak otevírají naftovou nádrž pro případ, že by v ní našli munici a potřebovali ji ukázat specialistům na likvidaci bomb. Už se jim totiž stalo, že v jednom z tanků našli kulometnou munici. Místo munice však objevili zlaté cihly o hmotnosti až 5 kg. Nick byl tak ohromen, že předal zlato úřadům.
„Když jsme zlaté cihly objevili, nevěděli jsme, co s nimi. Nejde to jen tak, že byste odnesli pětikilový zlatý slitek do zastavárny, tak jsme zavolali policii,“ řekl deníku The Sun. „Zlato má něco jako otisk prstu. Pozná se, i kde se vytěžilo. A tohle určitě bylo ukradeno v Kuvajtu.“
Po přivolání policie dva strážníci cihly zabavili a dali jim stvrzenku. Ale o šest let později Nick Mead přiznává, že si raději onu skrytou kořist měl nechat. „Dnes lituji, že jsem to odevzdal. Měl jsem dostat alespoň poplatek pro nálezce, ale nedostal jsem absolutně nic. Kdybych věděl, že nic nedostanu, odřízl bych si plátek a odnesl ho do Cash Converters,“ což jsou prodejny s použitým zbožím.
PSALI JSME: Toaleta, tank a dokonce verše – skrýše zlata bývají kuriózní
Irácký tank zrestauroval už jeho předchozí majitel Joe Hewes, který mu vyměnil pásy a opravil motor, aniž by však objevil cennou kořist v nádrži. Předpokládá se, že zlato bylo uloupeno iráckými vojáky během invaze do Kuvajtu v roce 1990, ale nějak se na něj uvnitř 36,7tunové obrněné bestie zapomnělo. Ukořistěný tank byl později jako sběratelský kus odeslán do Británie.
Mead dodal, že neví, co se stalo se zlatem, ale věří, že se úřady stále pokoušejí vystopovat majitele. Předpokládá, že se v Kuvajtu vede vyšetřování, aby se zjistilo, zda lze nalezené zlato přiřadit k nějakému zlatu, které bylo ukradeno během irácké invaze v srpnu 1990. Mead zatím má jen stvrzenku o nálezu uloženou v bezpečnostní schránce v Londýně.
„V tuto chvíli je všechno ve hvězdách. Netuším, co se dál stane, a zda vůbec dostanu procenta pro nálezce. Šance je velmi malá. Měl jsem také docela dost podivných telefonátů. Volal mi jeden člověk, který tvrdil, že je plukovníkem britské armády a že zlato je jeho. Určitě to ještě bude zajímavé,“ řekl nejprodávanějšímu britskému deníku.
Vlastnictví zlatých slitků je ve Spojeném království legální a bez omezení. Pokud však někdo najde zlaté slitky, musí to nahlásit místnímu koronerovi do 14 dnů od nálezu. Podle zákona je poklad v okamžiku nálezu ve vlastnictví královské koruny a osoba, která najde předmět, o kterém se domnívá, že je to cenný poklad, musí informovat příslušné úřady či kurátora muzea.
PSALI JSME: Irák využil poklesu ceny zlata
(rek)