Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Toaleta, tank a dokonce verše – skrýše zlata bývají kuriózní

Zatímco mnozí hledači pokladů a zlatokopové se nadřou, občas i celoživotně, a přesto jim nakonec nezbude nic jiného než prázdné ruce, jiné změní na milionáře zčistajasna náhoda.
Německá televize RTL v rámci svého cyklu o pozoruhodnostech všedního dne připravila desítku nejkurióznějších nálezů, v nichž v hlavních rolích vystupují žlutý kov, mince, šperky či dokonce pruty.

Desáté místo: zlatý tank

Nevypadá to jako špatný nápad –  použít tank jako sejf. Nedobré je, když se prohraje válka. Letos na jaře si britský sběratel Nick Mead (55) pořídil vyřazený tank, který ve službách iráckého diktátora Saddáma Husajna válčil v Kuvajtu. Brit strnul v šoku, když v palivové nádrži odkryl pět zlatých prutů o celkové váze deseti kilogramů v hodnotě tří miliónů eur (78 mil. korun). Nález předal policii –  zda obdržel nálezné, se neví. (Psali jsme – zde).

Šestatřicetitunový kolos ukrýval pět zlatých prutů. Reprofoto: thesun.co.uk

Deváté místo: oheň a voda

Vztah archeologů a soukromých hledačů v nejednom případě snese srovnání s nesnášenlivostí ohně a vody. Na jaře 2013 objevil Benjamin C. u německého Rülzheimu výjimečný antický poklad –  zlato, stříbro, šperky. Zapomněl však nález ohlásit úřadům. Archeologové na opomenutí upozornili a justice vyměřila Benjaminovi C. 15 měsíců podmínky, soud vyšší instance pak trest zmírnil.

Osmé místo: poklady z půdy

Televize ZDF vysílá seriál Poklady z půdy, kde obchodníci před kamerami oceňují a odkupují skvosty po babičkách. V září 2016 přinesl Martin M. z Würzburgu deset vzácných zlatých dukátů císaře Ferdinanda III. ze 17. století je to jako z pohádky: Celá staletí se skrývaly zakopané ve džbánu na zahradě. Obchodník za ně přímo ve vysílání vyplatil 25 tisíc eur (576 tisíc korun), odborníci však míní, že byl z hodně laciného kraje.

Sedmé místo: skrýš na toaletě

V prosinci 2015 narazila uklízečka na zákaznické toaletě jednoho německého supermarketu na zlatou cihličku o váze 50 gramů. Přesněji řečeno: nikoli na toaletě, ale přímo v ní, pečlivě zabalenou v igelitovém sáčku. Chytrák, který si vybral tak důmyslný úkryt, si však mohl obal ušetřit –  zlato nekoroduje.

Šesté místo: handrkování o největší poklad

Tři protagonisté: Kolumbie, v jejíchž vodách leží vrak španělské galeony San José. Sea Search Armada, soukromé sdružení amerických hledačů pokladů, které loď na mořském dně objevilo. A konečně Španělsko, které rovněž vzneslo nárok. Hraje se o zlato, stříbro, šperky z lodě, jež šla ke snu v roce 1708 u Cartageny. Cena: 17 miliard dolarů (390 mld. korun), zřejmě největší zlatý poklad planety. Rozhodují soudy. Stav 1:0 pro Kolumbii. Pokračování není vyloučeno. (Psali jsme – zde).

Do dneška útroby plavidla s nezaměnitelnými lodními děly s vyraženými znaky delfínů ani zlaťák. Reprofoto: www.thehistoryblog.com

Páté místo: jednička v Německu

Důchodce Heinz M. si v květnu 2004 vyrazil v německém Durynsku na pravidelnou zdravotní procházku. Když překračoval potůček, něco se zatřpytilo. Bingo! Nugget vážil 9, 54 gramu.

Čtvrté místo: zlatá svatba –  podruhé

Heidi a Günther E. z Karlsruhe se vzali v roce 1962, o 21 let později si Heidi odložila na záchodovou mísu snubní prstýnek –  a ten nevysvětlitelně zmizel. Loni v létě přišla vynikající zpráva: zlatý kroužek se našel, pár kilometrů od jejich bydliště, v zahrádkářské kolonii, kde mají chatičku. Manželé po tom, kde se vlastně po 33 letech vzal, záměrně nepátrají a užili si reprízu zlaté svatbě.

Třetí místo: verše napoví

Onemocnění rakovinou přimělo excentrického amerického milionáře Forresta Fenna sepsat v roce 2010 výjimečnou závěť. Své bohatství, zlatý poklad v hodnotě přinejmenším dvou miliónů dolarů (45, 8 mil. korun) ukryl někde v divočině amerického Jihozápadu a pozval celý svět, aby ho hledal. V básni uveřejněné v knize „Vzrušení z pátrání: Vzpomínka“ ukryl podivínský boháč do 24 veršů devět vodítek, jak a kde cennost najít. Od té doby po ní pátrají stovky hledačů – bezvýsledně. (Psali jsme – zde).

Milionářův veršovaný zlatý poklad stále čeká. Foto: Shutterstock

Druhé místo: pojďme na zahradu, ty můj poklade

To, zda ona věta tehdy opravdu padla, nelze doložit. Každopádně slůvko „poklade“ dostalo pro Johna a Mary, manžele z USA, na jaře 2010 úplně nový rozměr. V zahradě u svého domku našli zlatý poklad – 1 400 starých zlatých mincí v hodnotě deseti milionů dolarů (223 mil. korun).

První místo: zlato pro útulek

Beatrice K. vede už řadu let ve švýcarské Basileji zvířecí útulek. Když dorazila jednoho zářijového dne roku 2013 do práce, překvapil ji na psacím stole sáček, a uvnitř zlaté mince v hodnotě padesáti tisíc švýcarských franků (1, 18 mil. korun). Beatrice dodnes netuší, kdo ji tak velkoryse obdaroval.

(plk)

Další z kategorie Zlato