Balchunas situaci dopodrobna analyzoval a vyšlo mu, že celkový odliv ze zlatých ETF je letos někde kolem 2 400 milionů dolarů, zatímco přiliv se pohybuje v oblasti 20 milionů dolarů. Ze 14 burzovních správců zlatých aktiv v USA jsou pouze tři, kteří zažívají růst.
Největší zájem je o podíly fondu VanEck Merk Gold, které zaznamenaly nárůst o 16 milionů dolarů, do FT Vest Gold Strategy Target Income přiteklo asi 3,8 milionu dolaru a do Proshares UltraShort Gold 1,4 milionu dolaru. A to je vše.
Na druhé straně maximální odliv zlatých investic zaznamenaly iShares Gold Trust Micro a iShares Gold Trust, protože jen tyto dva americké fondy přišly o víc než 657 milionů dolarů. Naproti tomu deset schválených bitcoinových ETF letos oznámilo příliv kolem 3 900 milionů dolarů.
PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy
Bitcoin nejenom vysává finanční prostředky, ale zlato krvácí alarmujícím tempem, připomíná web Todayq.com některé mediální výroky. Prohlášení tipu „Bitcoin se chystá vypít zlatý koktejl“, a podobných je bezpočet. Téma je lákavé, ale vyvozovat z něho zatím nelze nic. Z uvedených čísel plyne, že bitcoin ani zdaleka neluxuje jenom zlato.
Navíc Balchunas ve své výzkumu naznačil, že přechod od zlatých ETF k bitcoinovým ETF nemusí být způsoben přímým přesunem investorů z jednoho sektoru do druhého. Domnívá, že by to spíš mohlo být způsobeno snahou spekulantů zachytit aktuální bitcoinový boom.
Není divu. V roce 2024 cena zlata klesla o 3,4 procenta, zatímco cena bitcoinu vzrostla o 23,5 procenta. V den, kdy bitcoin dosáhl dvouletého maxima 52 483 dolarů, cena unce zlata letos poprvé spadla pod 2 000 dolarů. Nicméně ve fondech dříme 3 157 tun zlata jako pojistka na horší časy.
PSALI JSME: Experti: Bitcoin by se do pololetí mohl vyšplhat na nový rekord
(rek)