Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

Když se dolar, výnosy státních dluhopisů a zlato pohybují výše, je to vždy známka extrémní nervozity. Vzhledem k tomu, že trhy nyní plně očekávají zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou o 50 bodů na zasedání Fedu ve dnech 3. a 4. května, pozornost se stále více zaměřuje na geopolitické riziko, které se samozřejmě točí hlavně kolem Ukrajiny.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu ETF fondy přijaly 192 tun zlata, což by na roční bázi odpovídalo něco přes 2 000 tun. Ilustrační foto: iStock

„Na fyzickém konci trhu se zlatem je aktivita velmi pomalá a je možná překvapivé, že s tím, jak cena zlata poskakuje výše, zatím nedošlo k návratu předstihových nákupů,“ napsala na webu Coininvest Rhona O’Connellová, vedoucí oddělení analýzy trhu pro regiony EMEA a Asie společnosti StoneX Group Inc.

Zatímco na fyzickém trhu je podle ní klid na nejnižší úrovni, profesionální investice jsou stále relativně aktivní. „Zlaté ETF fondy letos zatím přidaly 277 tun a nyní se nacházejí na úrovni 3 848 tun, což je zhruba o 200 tun více, než kolik činila odhadovaná celosvětová produkce v roce 2021,“ uvedla O’Connellová.

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

„Investoři do ETF fondů minulý týden celkově nakupovali podíly. Zlaté ETF sledované agenturou Bloomberg zaznamenaly příliv téměř 16 tun. Šlo již o 13. týden v řadě, kdy byly zaznamenány přítoky. Díky tomu jsou investoři do ETF klíčovým faktorem ovlivňujícím cenu zlata,“ citoval odborný server FXstreet analytiky německé Commerzbank.

Podle nich údaje Americké komise pro termínované obchody s komoditami (CFTC, Commodity Futures Trading Commission) ukazují, že spekulativní finanční investoři v poslední době opět více sázejí na růst cen zlata: „V týdnu do 12. dubna rozšířili své čisté dlouhé pozice o 15 procent, čímž ukončili pětitýdenní fázi stahování.“

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (25 obchodních dnů, pozn. red.) fondy přijaly 192 tun zlata, což by na roční bázi odpovídalo něco přes 2 000 tun. Největší nárůst tonáže žlutého kovu do konce března byl zaznamenán v Severní Americe (severoamerické fondy na konci března držely 51 % celkového objemu, Evropa 44 %, Asie 3 % a ostatní regiony 2 %).

V procentuálním vyjádření činil přírůstek v severoamerických fondech 5,37 procenta a v Evropě 5,46 procenta. Asie přidala 2,2 procenta a zbytek světa 2,6 procenta (jde o údaje vygenerované z měsíčního přehledu denních změn Světové rady pro zlato).

PSALI JSME: Zlato jako zajištění proti optimismu trhů

(luk)

Další z kategorie Zlato