Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato už letos vyneslo 15 procent

Kdo by například ještě v dubnu věřil tomu, že unce zlata za 1465 dolarů bude na internetu v červených číslech? A přece je tomu tak. Žlutý kov se z pondělí na úterý obchodoval i za 1474,95 amerického dolaru. Podle analytiků na tom má zásluhu především eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.

Zlato je na šestiletém maximu. Od začátku roku svým majitelům vyneslo 15 procent. Foto: iStock

Ať už cenu zlata kolem víceletého maxima drží zmařená obchodní dohoda, opakované raketové testy v Severní Koreji nebo napětí na Blízkém východě, případně uvolňování měnové politiky globálních centrálních bankéřů, nezdá se, že by tomu mělo v nejbližší době být jinak.

USA nedávno přilily olej do již vroucího kotle jednání s Čínou tím, že asijskou velmoc označily za měnového manipulátora poté, co nechala svou měnu propadnout na rekordní minimum vůči americkému dolaru za nejméně deset let, což by se dalo přirovnat k raketovému útoku na americký export do Číny.

Ministerstvo financí USA uvedlo, že ministr Steven Mnuchin „bude jednat s Mezinárodním měnovým fondem, aby odstranil nespravedlivou konkurenční výhodu vytvořenou nejnovějšími akcemi Číny“. 

Vše hovoří pro zlato

Banka Goldman Sachs již nepředpokládá, že se Spojené státy a Čína dohodnou na příměří, které ukončí jejich obchodní spor před prezidentskými volbami v USA v roce 2020. Hlavní ekonom banky Jan Hatzius navíc očekává, že americký Federální rezervní fond letos sníží úrokové sazby ještě dvakrát, uvedla agentura Reuters. „Obchodníci vidí 66% šanci, že Fed v září sníží úrokové sazby.“

Analytik společnosti ActivTrades Carlo Alberto De Casa to potvrdil. Uvedl, že zlatá rallye je jen zřejmým důsledkem toho, že investoři očekávají do konce roku alespoň další dvě snížení sazeb.

Bezpečné, ale nevýnosné

Hlavní centrální banky se chystají na cestu za snadnými penězi vyrobenými několika kliky v počítačích a také podporují bezpečné přístavy ze zlata, případně švýcarského franku. „Díky tomu klesly americké desetileté státní dluhopisy na víceměsíční minimum 1,0685 %,“ dodává server FXStreet. Reálný výnos je tedy záporný.

To potvrzuje i Reuters: „Americké státní dluhopisy s delší dobou splatnosti zaznamenaly největší pokles za 14 měsíců.“ Přesto se státní dluhopisy považují za bezpečné přístavy. Bezpečné, leč nevýnosné. 

Zato zlato je na šestiletém maximu. Od začátku roku svým majitelům vyneslo 15 procent. „Zatímco květen 2013 přinesl cenu zlata v rozmezí 1488 až 1500 dolarů, zájemci o zlato dnes nemohou počítat s cenou pod 1435 dolary, dojde-li k přerušení růstu pod 1453 dolary,“ říkají grafy a čísla FXStreet určené odborníkům. Sluší se dodat, že cenu zlata podpořilo i oslabení dolaru na dvoutýdenní minimum.

(rek)

Další z kategorie Zlato