Zlato (oz) / USD
2 208,14
2,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co vyhnalo cenu zlata tak vysoko?

Proč je dnes zlato tak drahé? Co bude s kovem dál? Jasné otázky mají poměrně jasné odpovědi. V březnu cena zlata prudce vzrostla a dosáhla rekordu 2 195 dolarů za unci. Tento prudký skok investory překvapil.

I když funguje negativní vztah mezi zlatem a dolarem, stojí za zmínku, že směnný kurz mezi eurem a dolarem je stejný jako v roce 2015, zatímco zlato za stejnou dobu vzrostlo o víc než 80 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Jako by se ceny zlata odpojila od finančního trhu. Obvykle cena zlata roste s klesajícími reálnými úrokovými sazbami a naopak, a tak extrémní nárůst cen zlata zdánlivě nemá vysvětlení. Tím spíš, že z burzovních fondů krytých fyzickým zlatem investice řadu měsíců odcházejí.

Hlavním faktorem, který dnes tvoří cenu zlata, jsou podle názoru privátní banky Lombard Odier investice finančních investorů do termínovaných kontraktů. „Manažeři peněz spěchali na trh se zlatem, což přispělo k jeho čisté spekulativní pozici na trhu blízko k maximům zaznamenaným v roce 2023.

Odráží to sázky na první snížení úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) dřív, než zklamala data o výrobě v USA zveřejněná na začátku března. Růst ceny zlata se pak po zveřejnění únorové inflace v USA zastavil a trhy očekávání ohledně snížení sazeb upravily.“

PSALI JSME: Financial Times: Tajemná eskalace zlata mate analytiky

Rozsah a rychlost pohybu ceny zlata v březnu je tak zřejmě přehnaná. „Náš model reálné hodnoty říká, že cena zlata by se měla pohybovat kolem 2 070 dolarů za unci ve srovnání s dnešními 2 155 dolary. Nicméně tento rozdíl ilustruje sílu investičních toků a zároveň potvrzuje náš pozitivní výhled pro žlutý kov,“ uvádí ženevská banka.

Aby byly vyšší ceny udržitelné, potřebují podporu. Tou se zdá být poptávka centrálních bank. „Pokud se podíváme na výkonnost zlata za poslední dva roky, nelze to ignorovat. Centrální banky po přepadení Ukrajiny nákup drahých kovů ještě urychlily.

Hlavním důvodem je diverzifikace devizových rezerv poté, co západní vlády uvalily sankce na Rusko a zmrazily mu dolarová aktiva. Centrální banky rozvíjejících se trhů začaly dolar nahrazovat zlatem.“

Tento trend bude podle marketingové organizace World Gold Council pokračovat. Z jejího průzkumu vyplynulo, že 62 procent centrálních bank plánuje zvýšit svůj podíl zlata v rezervách, ve srovnání se 46 procent v roce 2022. Vzhledem k tomu, že zlaté rezervy zatím tvoří pouze pět procent rezerv centrálních bank, lze očekávat velkou poptávku.

PSALI JSME: Průlom zlata je jednoznačný. Cílem má být 2 535 dolarů za unci

„Vývoj ceny zlata však stále závisí hlavně na úrokových sazbách a dolaru. Ten od začátku roku posílil o 1,5 procenta vůči koši světových měn. I když funguje negativní vztah mezi zlatem a dolarem, stojí za zmínku, že směnný kurz mezi eurem a dolarem je stejný jako v roce 2015, zatímco zlato za stejnou dobu vzrostlo o víc než 80 procent.

Očekáváme, že americká měna zůstane silná, protože snížení úrokových sazeb Fedu budou rychle kopírovat ostatní centrální banky, takže dolar bude pouze neutrálním faktorem ohledně zlata.“

Lombard Odier počítá s tím, že bychom mohli vidět zlato na průměrné roční ceně 2 250 dolarů za troyskou unci. Proto ho také považuje za strategické aktivum a hodlá proto udržovat „odpovídající“ úroveň expozice vůči drahým kovům v portfoliích svých klientů. Kolik to však je, banka na stránce svých Investičních postřehů neuvedla.

PSALI JSME: Zlaté rekordy jsou jedna velká záhada

(rek)

Další z kategorie Zlato