Zlato (oz) / USD
2 252,01
0,68 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na apríla padl další rekord ceny zlata

Prvního dubna vytvořilo zlato nový cenový rekord. A nebyl to apríl. Nová spotová cena ve čtyři hodiny ráno vyšplhala na 2 265,33 dolaru za troyskou unci. Samo o sobě by to nemuselo být až tak velké překvapení, kdyby vůči koši světových měn zároveň neposílil i úhlavní soupeř zlata – americký dolar. Tento vývoj obrátil naruby teorie a rozmetal technické analýzy expertů.

Prvního dubna vytvořilo zlato nový cenový rekord. Zároveň posílil i úhlavní soupeř zlata – americký dolar. Ilustrační foto: iStock

„Je to průlom. Jak může zlato růst spolu s indexem dolaru? Dává to smysl? Technické analýzy již neplatí? ptá se analytik Przemyslaw Radomski na webu The Globe and Mail.

„Ale samozřejmě, že platí! Jen to, co se děje, je založeno na strachu a chamtivosti, a nic nemůže zabránit tomu, aby tyto emoce přestali investoři mít nebo aby na ně nereagovali. Technická pravidla prostě většinou fungují, leč nikdy nebudou fungovat pokaždé,“ odpovídá si kanadský analytik.

Proč se zde tedy index dolaru a cena zlata spojují? Proč cenovka u zlata v českých korunách dosahuje astronomické výše přes 56 tisíc korun za uncový slitek? Teoreticky má jít jen o dočasný souběh, než se dolar a zlato opět rozdělí. A to se stalo už odpoledne. Předpokládat, že po poklesu najde cena zlata nějakou stabilitu, by však bylo naivní.

PSALI JSME: Další rekord. Ve čtvrtek zlato zdražilo nad 2 200 dolarů za unci

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato