Zlato (oz) / USD
2 165,54
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I přes rekordní ceny zlatá jízda neskončila, říká Bank of America

Cena zlata sice spadla z rekordních výšin nad kótou 2 200 dolarů, ale Bank of America si myslí, že další rekordní ceny zlata ještě přijdou. Ve čtvrtek se spotová cena troyské unce zlata vyšplhala na absolutní maximum 2 222,14 amerického dolaru a cena burzovních derivátů zlata dokonce na 2 224,80 dolaru.

Pokud se investoři na trh vrátí, mohlo by to vytlačit cenu zlata k potenciálnímu dlouhodobému růstu, jak experti Bank of America odhadují, až na cenu kolem 2500-2600 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

„K těmto ziskům došlo poté, co americká centrální banka signalizovala, že letos stále zvažuje snížení úrokových sazeb, což oslabí americký dolar a napíše scénář pro zdražení zlata zvláště když vysoké úrokové sazby v posledních dvou letech žlutý kov poškozovaly,“ vysvětluje web Investing.com. Bank of America stále považuje vlastnictví zlata za jednu ze svých nejlepších investic pro rok 2024.

„Jednak bude zlato fungovat jako skvělé zajištění,“ uvádí banka ve zprávě z 20. března s odkazem na nejnižší korelaci s indexem S&P 500 mezi téměř všemi třídami aktiv, „a může působit jako bezpečné útočiště, pokud se inflace v průběhu roku znovu zvýší nebo klesne. Jednak centrální banky nakupují bezprecedentním tempem, za poslední dva roky přes 2 100 tun, což vytváří silnou poptávku.“

PSALI JSME: Bank of America si stojí za svým: Zlato míří k 2 500 dolarům za unci

Nynější jízda zlata je třetí za poslední dvě desetiletí, když první dvě (2004-2011 a 2015-2020, pozn. aut.) zaznamenaly velký příliv investic do zlatých fondů obchodovaných na burzách. Domácnosti tenkrát, na rozdíl od dnešních dnů, oživení zlata většinou vynechaly. V nynější jízdě zlata zase pauzírují fondy, když celková držba zlata ve fondech, která je ukazatelem poptávky investorů, klesla o 25 procent.

Pokud se investoři na trh vrátí, mohlo by to vytlačit cenu zlata k potenciálnímu dlouhodobému růstu, jak experti Bank of America odhadují, až na cenu kolem 2500-2600 dolarů za unci.

PSALI JSME: Bank of America říká, že unce zlata by mohla stát přes 2 500 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato