Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Van Eck sází na vzestup ceny zlata na 3400 dolarů za unci

V době, kdy se většina analýz soustřeďuje na to, kam až může klesnout cena zlata, nejstarší zlatý fond na světě Van Eck přichází se zcela opačným pohledem na další vývoj. Joe Foster, manažer portfolia fondu VanEck International Investors Gold Fund, stále udržuje cenový cíl za unci zlata na 3400 $. Současnou korekci ceny považuje pouze za konsolidaci, zatímco dlouhodobý růstový předpoklad se nemění.

Podle šéfa fondu VanEck zlato na současný deflační býčí trh zavedly nedávné investiční poptávky, nízké úrokové sazby a neznámý ekonomický dopad pandemie. Foto: iStock

„Čekali jsme to. Nic netrvá věčně. Běh přes 2000 dolarů za unci byl rychlý, takže jsme očekávali, že na trzích dojde k nějaké konsolidaci, a myslím si, že to je to, co dnes vidíme,“ řekl Foster Kitco News. Fondy VanEck se začaly orientovat na zlato v polovině roku 2019, když poukazovaly na trvalou nejistotu centrálních bank, na množení dluhopisů s negativním výnosem a na to, že zlato v poslední době prolomilo silný šestiletý odpor.

„Od roku 1968, kdy unce zlata stála 35 dolarů, se možné rozbušky trhu se zlatými býky rozdělily do dvou kategorií: inflační a deflační,“ říká Joe Foster. „Inflaci hned tak neuvidíme, takže si myslíme, že půjde o deflační cyklus.“ 

Oba nedávné deflační trhy se zlatem naznačují, že cena přes 3000 dolarů za unci je přiměřená. Pokud se člověk zaměří na začátek dnešního býčího (růstového) trhu od minima v roce 2015 (o Vánocích stála unce zlata 1070 dolarů – pozn. red.), pak se to podobá býčímu trhu v letech 2001–2008, kdy zlato vzrostlo o víc než 200 %,“ uvedl Foster na webu ETF Strategy.

„Domníváme se, že současné stimuly centrálních bank v boji proti dopadům viru Covid-19, spolu se zvýšenými úrovněmi systémových rizik, jsou podobné těm, které se vyskytly během globální finanční krize. Současným cílem proto může být cena 3400 dolarů,“ domnívá se Foster.

Inflace by také pomohla

Podle šéfa fondu VanEck zlato na současný deflační býčí trh zavedly nedávné investiční poptávky, nízké úrokové sazby a neznámý ekonomický dopad pandemie. Býčí pohled však podpořily i další faktory: slabost amerického dolaru, geopolitická nejistota a pokračující zadlužování. Kromě toho může být zlato připraveno na dobrou výkonnost, pokud by se přece jen rozběhla inflace, kvůli masivním stimulačním opatřením centrálních bank a vlád na celém světě.

„Spolu s přetrváváním negativních reálných sazeb se domníváme, že se vývoj jeví jako velmi příznivý pro zlato a zlaté akcie,“ dodává generální ředitel fondu. „Zlato je i nadále vzácnou komoditou a skutečnost, že od roku 2016 nedošlo k žádným významným novým objevům zlata, jen zvyšuje tlak na jeho dodávky.“

Úrokové sazby hnacím motorem

„Reálné úrokové sazby jsou od loňska záporné. Pokud se podíváte do historie, nedochází k tomu často. Reálné sazby byly záporné po finanční krizi, a pak musíte jít až do sedmdesátých let v tomto inflačním cyklu, abyste našli skutečně záporné úrokové sazby. Americká centrální banka v blízké budoucnosti nemá zájem na zvyšování sazeb, takže si myslím, že v dohledné  době budeme žít v negativním prostředí reálných sazeb, což je pro něj velmi dobrým pozadím,“ cituje Fostera portál ETF Strategy.

Geopolitická rizika, slabší dolar a nárůst globálního dluhu jsou pro zlato větrem do zad, poznamenal ještě Foster. „A také bychom mohli být na začátku medvědího (poklesového) trhu pro dolar, a to by byla další podpora pro růst ceny zlata.“ 

Vzorců moc není

Předpověď společnosti VanEck na 3400 $ za unci vychází z historických deflačních cenových cyklů. „Ale není příliš mnoho příkladů, ze kterých by se dalo čerpat. Můžete se vrátit k depresi, ale v poslední době se spíš díváme na finanční krizi v roce 2008. Byl to tehdy deflační šok pro ekonomiku, stejně jako teď pandemie. Pokud se podíváte na to, kam se zlato dostalo po finanční krizi a aplikujete stejnou metriku v současnosti, můžete získat i víc než 3000 dolarů za unci,“ řekl Kitco News.

(rek)

Další z kategorie Zlato