Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sedm důvodů, proč zlato nahradí státní dluhopisy

Inflace znehodnotila úspory většiny lidí. Přinutila je také snižovat investice do akcií a dluhopisů, které měly udržet kupní sílu jejich úspor, protože neexistuje žádná záruka, že tyto investice udrží krok s inflací.

Místo toho, aby lidé, firmy a státy zaparkovali své úspory ve státních dluhopisech, budou své úspory stále víc ukládat do zlata. To již vidíme u centrálních bank. Letos zatím centrální banky nakoupily asi 25 procent celosvětové produkce zlata. Ilustrační foto: iStock

Ale předpokládejme, že ano. Poté budou podléhat dani z kapitálových výnosů, i když půjde pouze o nominální zisk, a ne o skutečný, píše renomovaný spekulant, či chcete-li mezinárodní investor, Nick Giambruno.

To znamená, že střadatelé stojí před náročným úkolem nejen držet krok s inflací, ale také překonat daň z kapitálových zisků, díky které je ukládání peněz ve všech formách neudržitelné. Před érou rychlotiskáren peněz mohli lidé bezpečně spořit v měnách, které byly ekvivalentem zlata nebo jeho derivátů. Nebylo třeba, aby se zubař, dělník nebo taxikář také stali manažery hedgeových fondů.

Například před 50 lety byla tržní kapitalizace veškerého zlata na světě zhruba stejná jako tržní kapitalizace všech akcií na světě. Dnes činí tržní kapitalizace zlata asi deset procent světových akcií.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/proc-cena-zlata-na-rozdil-od-inflace-neklesa/

Je to důkaz toho, jak se kapitál, který byl dřív alokován ve zlatě, nyní alokoval na finanční trhy. To neznamená, že akcie, dluhopisy a nemovitosti jsou mimo mísu. Jen by je lidé měli využívat k vydělávání – nebo v případě nemovitosti k užitné hodnotě – a ne jako spořicí prostředky. Dluhopisy obecně, a hlavně ty státní, se však staly hlavními spořicími nástroji.

„Myslím si však, že se to brzy změní, protože dluhopisy nebudou schopny uchovat hodnotu tváří v tvář finanční represi. Vzhledem k tomu, že rok 2022 byl pro státní dluhopisy nejhorším rokem v americké historii, odklon od dluhopisů již pravděpodobně začal.

To znamená, že velká část kapitálu zaparkovaného v dluhopisech bude hledat nový domov, který bude fungovat jako lepší uchovatel hodnoty.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/deset-duvodu-proc-vlastnit-zlato/

Vypadá to, že zlato je nyní nejodolnější vůči znehodnocení. Je nezničitelné a jeho zásoby se hromadily tisíce let. To je velký důvod, proč to roční růst nabídky zlata – obvykle jedno až dvě procenta – nezmění. Jinými slovy, nikdo nemůže svévolně nafouknout jeho množství. To dělá ze zlata vynikajícího uchovatele hodnoty a dává mu i vynikající peněžní vlastnosti.

Hodnota zlata totiž nezávisí na žádné vládě či jiné instituci. Bylo vždy ze své podstaty mezinárodní a politicky neutrální. To je důvod, proč různé civilizace po celém světě používají zlato k ukládání bohatství už tisíciletí.

Z historického hlediska je využívání státních dluhopisů jako spořicího nástroje relativně novým pojmem. Jak bude slábnout, očekávám, že lidé znovu objeví celosvětovou zásobárnu hodnoty: zlato.

Už se to začíná dít ve velkém. V loňském roce nakoupily centrální banky zhruba 1 150 tun zlata – rekord několika desetiletí. Není náhodou, že nejhorší rok pro americké státní dluhopisy tehdy zaznamenal nejvyšší nákupní horečku pro centrální banky za víc než 55 let.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/centralni-banky-v-roce-2022-koupily-nejvic-zlata-za-posledni-pul-stoleti/

S tím, jak rostou politická rizika a rizika znehodnocení státních dluhopisů, nikdo by neměl být překvapen, že poptávka po zlatě raketově roste. Očekávám, že se tento trend zrychlí.

Místo toho, aby lidé, firmy a státy zaparkovali své úspory ve státních dluhopisech, budou své úspory stále víc ukládat do zlata. To již vidíme u centrálních bank. Letos zatím centrální banky nakoupily asi 25 procent celosvětové produkce zlata.

Centrální banky a vlády jsou největšími držiteli zlata na světě. Společně vlastní přes 34 tisíc tun zlata z 211 tisíc tun, které lidé vytěžili za tisíce let. A to jsou jen oficiální čísla, která vlády uvádějí. Skutečná držba zlata by mohla být mnohem vyšší, protože vlády jsou často neprůhledné ohledně svého zlata, které považují za klíčovou součást své ekonomické bezpečnosti.“

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/centralni-banky-maji-vic-zlata-nez-kdy-jindy-bude-to-vsak-stacit/

Nick Giambruno na webu International Man, nazvaného podle ekonomického bestselleru Douga Caseye, publikuje důvody, proč investovat do zlata:

1. Vláda USA už nedokáže splatit svůj dluh.
2. Dluh bude dál růst zrychlujícím se tempem.
3. Jiné země už nenakupují tolik amerických státních dluhopisů.
4. Vláda USA si nemůže dovolit, aby úrokové sazby dál stoupaly.
5. Jediným velkým kupcem státních dluhopisů je americká centrální banka, což znamená znehodnocení měny.
6. Americká vláda kontrolovaným způsobem znehodnotí dolar, aby nedošlo k nekontrolovatelné inflaci.
7. Dluhopisy nebudou hlavním aktivem uchovávajícím hodnotu. Jako nejlepší alternativa ke státním dluhopisům se jeví zlato. Jak bude poptávka po dluhopisech klesat, poroste poptávka po zlatě.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/kazdy-mejdan-jednou-skonci-i-ten-urokovy/

„Stručně řečeno, jsme na pokraji změny paradigmatu v mezinárodních financích, protože zlato nahrazuje státní dluhopisy jako přední světové aktivum uchovávající hodnotu. Změnu paradigmatu takového rozsahu zažil mezinárodní měnový systém naposledy v roce 1971. Poté zlato vyletělo z 35 dolarů za unci na 850 dolarů v roce 1980 – zisk přes 2 300 procent nebo na víc než 24násobek.

„Očekáváme, že procentuální nárůst ceny zlata bude minimálně tak výrazný, jako byl při poslední změně paradigmatu. Je to proto, že nadcházející zlatá horečka by se mohla zásadně lišit od ostatních cyklů.

Pojede na vlně silné spekulace na opětovné zpeněžení zlata jako královského skladovatele hodnoty. Mohlo by to vést k největšímu růstu trhu se zlatem vůbec. I když je tento megatrend již v plném proudu, věřím, že nejvýznamnější zisky jsou stále před námi,“ uzavírá Giambruno.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/giambruno-nejvyznamnejsi-zisky-zlata-jsou-stale-pred-nami/

(rek)

Další z kategorie Zlato