Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Příliš mnoho proměnných

Po tak rozsáhlém útoku na saudské ropné rafinerie a nejslabším růstu Číny za 17,5 roku by se očekával prudší růst ceny zlata. Možná hrozba odvetných vojenských akcí USA na Blízkém východu zřejmě s cenou zlata zamíchá lépe.

Investoři vyčkávají na zásadní politická rozhodnutí centrálních bank. Foto: iStock

Investoři spíš vyčkávají na zásadní politická rozhodnutí centrálních bank, včetně Federálního rezervního systému USA (Fed), místo aby hledali bezpečná útočiště. Zlato tak zdražilo jen o 1,3 procenta. Zatím.

Po hořlavém víkendu slíbil americký prezident Donald Trump pomoc spojencům na Středním východě, pokud se potvrdí, že za útokem na ropná zařízení Saudi Aramco stojí Írán. Tím zvýšil pravděpodobnost vojenské reakce.

„Kolem ropných útoků stále panuje nejistota,“ řekl komoditní stratég společnosti TD Securities Ryan McKay agentuře Bloomberg v pondělí. „Pokud bude Saudská Arábie dál obviňovat Írán, což se může stát, povede to k většímu zájmu o bezpečné přístavy pro majetek.“ Potvrzují to i vyšší objednávky na nákup zlatých derivátů na burze v New Yorku, ale v kurzu jsou i další vzácné kovy, jako jsou stříbro, platina a palladium. 

Fed nastartuje zlato

Na druhé straně se zlaté podíly ve fondech obchodovaných na burze zmenšily, což by znamenalo, že vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se začaly oteplovat. Objem papírového burzovního zlata se minulý týden snížil o 17,2 tuny, což je největší týdenní ztráta od 1. března, ale celkově je stále blízko nejvyšší úrovně od roku 2013. 

„Zlato a stříbro by měly významně získat na očekávaném úprku do bezpečí před blížícím se snižováním sazeb Fedu, řekl Bloombergu analytik trhu společnosti Oanda Jeffrey Halley. „Pokračující eskalace napětí, nebo dokonce otevřené nepřátelské akce na Středním východě by dokázaly dřív nebo později vyhnat cenu zlata na 1600 dolarů za unci.“

(rek)

Další z kategorie Zlato