Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na zlatu se nedá zchudnout

Průbojné zlato, které minulý týden zaútočilo na cenu 2050 dolarů, zaznamenalo v pátek cenový výkyv šedesáti dolarů za troyskou unci. Během jediného dne v české měně zlato na krátko zlevnilo o tisíc korun. To byl přesně ten okamžik, kdy měl investor využít nyní nejčastěji udělovanou radu makléřů: Kupuj při každém propadu!

Často říká, že na zlatu se nedá zbohatnout, ale to není důležité. Hlavní přínos zlata spočívá v tom, že se na něm nedá zchudnout. Ilustrační foto: iStock

Pro českou veřejnost, která neobchoduje s deriváty zlata na Wall Streetu s vyhlídkou na rychlý zisk, ale spíš se snaží zajistit si bohatství skutečným zlatem, to ovšem platí úplně stejně. Tím spíš, že koruna je díky úrokovým sazbám centrální banky mimořádně silná, takže je šikovné počíhat si jen na slabou chvilku amerického dolaru.

Nevýhodou pro kupující i prodejce však je obrovská volatilita zlata, kdy o dobrém, případně špatném nákupu pro jednu či druhou stranu, rozhodují při rezervaci aktuální ceny doslova hodiny. I když se to povede, příjemný pocit z dobrého obchodu nakonec stejně vyprchá, protože vrtkavá není jen štěstěna, ale i dolar nebo zlato samotné. Snad proto se často říká, že na zlatu se nedá zbohatnout, ale to není důležité. Hlavní přínos zlata spočívá v tom, že se na něm nedá zchudnout.

Nejčastěji opakovaným důkazem bývá skutečnost, že před sto lety se dalo za kilo zlata koupit auto stejně jako dnes. Ovšem není to úplná pravda. V březnu 1923, kdy kilo zlata stálo 667 dolarů, mělo slušné auto od firem Oldsmobile, Buick nebo Chevrolet hodnotu dvou kilových cihel zlata. Dnes na to stačí jedna zlatá cihla aneb 64 452 dolarů.

PSALI JSME: Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato a dluhopisy

Další z kategorie Zlato