Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo zlato má a kdo ho nemá

Na planetě je pouze 13 zemí, které ve svých rezervách formálně nedrží žádné zlato. V Evropě jsou to jen dvě: Norsko a Chorvatsko. Z rozvinutých států pak ještě Kanada. Mezi ostatními státy bez zlatých rezerv jsou například země jako Eritrea, Čad, plus další tři z Afriky, pak Arménie, Ázerbájdžán a Turkmenistán z Asie, Kostarika a Nikaragua z Ameriky. Tím jejich výčet končí.

Guvernér tuzemské centrální banky Aleš Michl by chtěl devizové rezervy ve zlatě rozšířit alespoň na 100 tun. Ilustrační foto: ČNB

Bohaté Norsko sice v rezervách zlato oficiálně nemá, ale ve skutečnosti vlastní 3,5 tuny zlatých mincí a sedm zlatých cihel z původních 34 tun pro výstavní účely. Kostarika, Ázerbájdžán a Kanada mají dostatek zlata pod zemí, a možná proto zatím dávají přednost jeho prodeji.

Vůbec nejmenší zlatý poklad na světě drží Komorské ostrovy a Keňa, shodně po 20 kilogramech. Shodou okolností je to opět shodně 13 zemí, jejichž zlatý poklad váží míň než jednu tunu. Na druhé straně zhruba 100 zemí drží 1,5 tuny zlata a víc, když na samém vrcholu ční Spojené státy s 8 133,5 tuny zlata.

PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Není bez zajímavosti, že podle evidence lobbistické organizace World Gold Council (Světová rada pro zlato) byla Česká republika ve druhém čtvrtletí letošního roku třetím největším kupcem zlata na světě za Polskem a Čínou a ve třetím čtvrtletí ji předstihlo ještě Turecko.

Pokud Česká národní banka (ČNB) bude dál nakupovat zlato do svých rezerv nynějším tempem zhruba dvou tun za měsíc, během tří měsíců bude mít stejně zlata jako Slovensko, jež drží 31,7 tuny zlata. Ve světovém žebříčku by to však znamenalo jen postup z 64. na 61. místo za Ekvádor. Nižší zásoby zlata než Česko má v Evropě devět států – například Kypr, Irsko, Slovinsko či Albánie.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země

Když se Česká republika v roce 1993 osamostatnila, měla 70 tun zlata, Slovensku připadlo 31 tun. Na konci roku 2019 ale ČNB vlastnila jen osm tun zlata, zatímco Slovensko na zlatý poklad v podstatě nesáhlo, a to má ještě výhodu, že podle dat Americké geologické služby těží v průměru 350 kilogramů zlata ročně.

Nynější 25,6 tuny jsou tak nejvyšší zlaté rezervy ČNB od roku 1998. A to guvernér centrální banky Aleš Michl by je chtěl rozšířit alespoň na 100 tun. „Abychom diverzifikovali portfolio, nestačí podíl 0,25 procenta ve zlatě, potřebujeme alespoň 10, resp. 15 procent rezerv ČNB, aby ta diverzifikace měla smysl,“ prohlásil.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato